Geçmişten günümüze Yusuf Ağa Kütüphanesi

Konya Karatay’ da bulunan tarihi Yusuf Ağa kütüphanesi hakkında Ercan Berber bilgiler verdi.

Geçmişten günümüze Yusuf Ağa Kütüphanesi

Konya’nın Karatay ilçesinde 1795 yılında Yusuf Ağa tarafından yaptırılan kütüphanenin tarihi ve kültürel olarak önemli bir yere sahip olduğunu görevli memur Ercan Berber anlattı.

Kütüphaneyi Yusuf Ağa’nın kendi cebinden para vererek yaptırdığını vurgulayan Berber: ’Yusuf Ağa hattatlara 1200 tane kitap yazdırmış. Bu kitapların hepsinde de kendi mührü var. Ondan sonra bağış ve satın alma yönüyle kitaplar geldi. ’dedi.

Kütüphanenin tarihi

Kütüphane Selimiye camiinden sonra yapılmıştır. Kütüphane ise 17 Ocak 1795 yılında inşa edilmiştir. Cumhuriyet döneminde kitapların bir süre Mevlana müzesi kitaplığına taşındığını söyleyen Berber: ’Kitaplar 1946’ dan sonra maarif vekaleti kütüphaneler müdürlüğüne geçirildi. Kütüphane 1949’ dan bu yana modern usullerle hizmet vermektir.’ diyerek kaydetti.

Kütüphanenin mimari tarihinden bahseden Berber: ’ Kütüphanenin şuan kullanılan kapısının pencereden bozma bir yerde bulunmakta. Asıl kapısı Selimiye camiine açılıyor. Binanın yapısı gödene taşından inşa edilmiş ve üzeri kurşunlu kubbe ile örtülmüştür. Altlı üstlü 22 penceresi bulunmaktadır. İçinin uzunluğu ve genişliği 11X11 metredir. 1795’ten bu yana restorasyon geçirmiş ve günümüzde ki halini almıştır. ’açıklamasında bulundu.

Kitapların Önemi

Kütüphanede 11 bin 835 kitap mevcuttur. Bunlardan 3 bin 186’sı yazma, 8 bin 6492’ u basma kitaptır. Bu kitapların içerisinde Arapça, Osmanlıca, Farsça ve diğer dillerden eserlerin olduğuna vurgu yapan Berber: ‘Konu olarak bütün konular mevcuttur. Ağırlıklı olarak dini konular yer almaktadır. Astronomi, Tıp, Psikoloji, Hadis, Fıkıh, Tefsir, Kelam, İslam fıkhı gibi konular mevcuttur. ’ sözlerine ekledi.

Bu kitaplarda Selçuklu ciltleri, hattat yazıları, konuları ve tezhibinin önem taşıdığını kaydeden Berber :‘Muhittin Arabi’nin Kitabül Ba kitabı çok önemlidir. Çünkü tek kitaptır. Genel olarak, yazar kitabını hattata yazdırmış ise yazısı önemlidir. Ama her eskide önemlidir diyemeyiz. ’konunun öneminin altını çizdi.

Kütüphanede ki kitaplardan kimler faydalanıyor?

Araştırma için ilahiyat camiasından, kitapların ciltleri ve hattat yazıları için gelen güzel sanatlar öğrenci ve akademisyenlerinin kullandığını bildiren Berber: ‘Kütüphane öğrencilerin tez hazırlamak için başvurdukları yer haline geldi. Son yıllarda ise gençlerde Osmanlıcaya ilgi arttığı için şimdiki üniversite ve lise öğrencileri de kütüphaneye ilgi göstermeye başladı. Ayrıca kitaplarımız tamamen dijital ortama aktarıldığı için daha rahat okuma sağlanabilmektedir. ’dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 00:57
YORUM EKLE