Konya'nın tek bakırcı ustası Kalender direniyor

Konya’da tek bakırcı konumunda bulunan Mehmet Kalender mesleğini yaşatmaya çalışmakta. Usta Kalender, yetiştirecek çırak bulamadığını açıkladı.

Konya'nın tek bakırcı ustası Kalender direniyor

Çok köklü bir geçmişi bulunan bakırcılık mesleği, ustaların azlığı, çırakların yetişememesi ve gelişen teknoloji ile birlikte yok olmaya yüz tutuyor. Özellikle son 2-3 mesleği sona yaklaştırdı. Konya’nın yıldır vatandaşların bakırdan yapılan eşyalara ilgi göstermemesi Tarihi Bedesten Çarşısı’nda yer alan dükkanında bakırcılık mesleğinin Konya’daki son temsilcisi olan bakırcı ustası Mehmet Kalender, mesleğin bitmemesi için gayret gösteriyor. Bakırcılık mesleğini yaşatmaya çalışan Mehmet Kalender, kültür mirası olarak nitelediği bakırcılık mesleğine kimsenin sahip çıkmadığını dile getirerek, buduruma sessiz kalınmasını eleştirdi.

ÇIRAK YETİŞMİYOR

“12 yaşından beri Kalaycılık mesleğini yürütüyorum” diyen Bakırcı Ustası Mehmet Kalender, “40 yıldır bu mesleği icra ediyorum. 30 yıldır aynı dükkanda bu mesleği sürdürüyorun, Konya’da artık bu mesleği kimse icra etmiyor. Bir tek ben kaldım başka da bu mesleği yapan yok çırak yetiştireyim desen çırak gelmiyor” dedi.

“PARÇAYI SABAHLARI SEVERIM”

Mehmet Kalender, “Benim sanatım benim gözümde yetiştirdiğim bir çocuk gibidir. Sabahın erken saatlerinde dükkânının kapısını açıp içeri girdiğim zaman o an hissetti-ğim şeyleri kelimelerle belki ifade edemeyebilirim. Mesela gücüme çok giden paslı, kara bir kazan tamiri varsa, dükkanımdan içeriye ilk girdiğim zaman kazana ‘yine sana mı kaldık?’ diyorum ama çok hoşuma giden bir parçayı tamir etmişsem sabah dükkanıma gelir gelmez önce o parçayı elime alır ve bir çocuk sever gibi onu severim” sözlerini kullandı.

“MESLEĞE AŞIĞIM”

Bakırcılığın sonunun göründüğünü söyleyen Kalender, “Bakırcılığında sonu görünüyor artık. Yani yakın zamanda bu meslek kaybolacak. Bakırcılık, 1980’li yıllarda hatta 2000’li yıllara kadar çok iyiydi. Bu mesleği icra edenler zengin olamadı ama en azından karınlarını doyurdular. Şimdiki halimize de yine şükrediyoruz. Her usta bir gün çekicini cebine koyup gidecek bu dünyadan. Mesleğimizi emanet edebileceğimiz ne kalfalar, ne çıraklar ne de ustalar yetişmiyor artık. Bu da işin en acı veren tarafı aslında. Âşık olduğum bu mesleğin bir gün öleceğini bilmek benim için tarifi çok zor olan bir acıdır. Bakırcılık dışında beceri olarak kasapçılık, çaycılık yada çiftçilik yapabilirim ama bunların hiçbiri asıl mesleğimin yerini tutmaz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 17:03
YORUM EKLE