Kitap Üzerine Kurulu Sosyal Medya Platformu: 1000Kitap

Sosyal medya kullanımının oldukça yaygın olduğu günümüzde sosyal medya hesabı olmayan çok az kişiye rastlayabiliyoruz. Her yaştan ve her konumdan çoğu insan sosyal medya kullanıyor. Çok sık kullanılmasının ve yararlı bulunmasının yanısıra sosyal medyanın zararlı veya gereksiz olduğunu düşünenler de var.

*

Sosyal medya kullanımına getirilen eleştirilerden bir tanesi de kitap okuma alışkanlığına olumsuz etki etmesi. Ülkemizde kitap okuma oranlarının düşük olması gerçeği ile sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirme faktörünü birlikte değerlendirdiğmizde bu eleştirilere hak vermemek elde değil.

*

Sosyal medya kullanımını kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkilemesi üzerinden eleştiren kişileri haksız çıkaracak bir uygulamadan, 1000Kitap’tan, bahsetmek istiyorum sizlere.

*

1000Kitap, kitap üzerine kurulmuş bir sosyal ağ. Kitap içerikli sosyal medya hesabı diyebiliriz aslında.

*

2 Mayıs 2012’den bu yana faaliyet gösteren 1000Kitap, ilk olarak kitap üzerine paylaşımların yapılmasını amaçlayan bir site olarak kuruldu. Daha sonra sitenin çok kullanıcıya ulaşmasıyla birlikte Şubat 2017’de Android, Aralık 2017’de ise IOS uygulamaları yayınlandı.

*

Peki 1000Kitap ismi nereden geliyor.

*

İsim, 1000Kitap’ı geliştiren Hacı Seydaoğlu tarafından düşünülmüş. Aslında 1000Kitap Seydaoğlu’nun okuma hedefi. İnsanın belli bir yaşa kadar haftada belli sayıda kitabı bitirerek ömrü boyunca  1000 kitap okuyup okuyamayacağına yönelik bir düşünceden yola çıkarak bir internet sitesi kurdu Seydaoğlu. Böylelikle hem bireysel okuma hedefini  gerçekleştirme yolunda sağlam bir adım atmış hem de kitap okuma konusunda başka hedefleri olan insanlara bu hedeflerini gerçekleştirecek bir ortam kazandırmış oldu.

*

Benim 1000Kitap ile tanışmam 2015 yılının Kasım ayına rastlar. Dünya Klasikleri’ni belli bir sıraya göre okumak amacıyla bu kitapları listelemek için internette aratırma yaparken kitap isimlerinin yanında ‘’okudum’’ butonu bulunan bir siteye rastladım. Bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünerek hemen siteye üye oldum. O tarihten bugüne hem siteye getirilen yenilikleri yakından takip etme hem de okuduğum kitaplarla ilgili verileri sistemli ve düzenli bir şekilde saklama imkanı buldum.

*

1000Kitap’ın Kullanıcılarına Sunduğu Özellikler Neler?

*

1000kitap kitap okuma etkinliği ile ilgili olarak online okuma dışında nerdeyse tüm imkanları sağlayan bir uygulama.

*

Okuma durumunuzla ilgili olarak tercih yapabileceğiniz dört seçenek bulunuyor. Bunlar: Okuyacağım, Okuyorum, Okudum, Yarım bıraktım. Seçtiğiniz herhangi bir kitabı okuma durumunuza göre bu dört butonu kullanark işaretleyebilirsiniz.

*

İşaretlediğiniz kitaplardan oluşan listeler de okuma durumunuzu kontrol etmeye yarayan diğer bir özellik.

*

Okuduğunuz kitapta beğendiğiniz kısımları ‘’alıntı paylaş’’, kitap bittiğinde kitapla ilgili düşüncelerinizi yazabileceğiniz ‘’inceleme’’, kitaplarla ilgili veya istediğiniz başka herhangi bir konuda paylaşım yapabileceğiniz ‘’ileti’’ butonlarını kullanarak okuduğunuz kitapla ilgili birçok bilgiyi kaydedebilir ve diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

*

Kendi okuma faaliyetinizin yanında siteye kayıtlı bulunan tüm okurların okuma faaliyetlerini görebilme olanağınız da mevcut. İstediğiniz herhangi bir kitabın ya da yazarın sayfasına girerek kullanıcıların o kitap veya yazara eklemiş oldukları alıntı ve incelemelere ulaşabilir, bunları beğenebilir, paylaşabilir ya da bunlara yorum yapabilirsiniz. Kitabı ya da yazarı ‘’takip’’ butonuna tıklayarak takip edebilir, kitap ya da yazarla ilgili bütün gelişmeleri anasayfanızda görebilirsiniz. Kitaba 10 üzerinden puanlama yapabilir, kitabı ya da yazarı beğenerek  ‘’begendiğim kitaplar’’ ya da ‘’beğendiğim yazarlar’’ listenize ekleyebilirsiniz.

*

Diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi kullanıcıları takip etme, diğer kullanıcılar tarafından takip edilme ve mesajlaşma butonunu kullanarak diğer okurlarla iletişim kurma özelliğine sahip. Bunun yanında herhangi bir kullanıcıyı sessize alarak gönderilerini görmeme ya da engelleyerek o okurla hiçbir şekilde (yorum, mesaj vs.) iletişime girmeme imkanını sunuyor.

*

1000kitabın en güzel özelliklerinden bir tanesi ise okuma hedefi. Yıllık okuma hedeflerinizi belirlediğiniz taktirde bu hedefe ulaşmak için kaç günde ne kadar kitap bitirmeniz gerektiğini gösteren bilgiler de aktif hale gelmiş olur.

*

Okuduğunuz kitap, eklediğiniz alıntı ve inceleme sayısına göre ‘’en çok okuyan okurlar’’, ‘’en çok alıntı ekleyen okurlar’’ ve ‘’en çok inceleyen okurlar’’ listesinde kaçıncı sırada olduğunuzu görebilir, böylelikle okuma performansınızı arttırma konusunda motive olabilirsiniz.

*

Bunlar yalnızca sayabildiğim birkaç özellik. 1000Kitap ekibi, gönüllü çalışan yöneticileri ve kütüphanecileri ile okurlara kitaba dayalı bir sosyal medya ortamı sağlamak için her geçen gün özelliklerine bir yenisini ekleyerek gelişmeye devam ediyor.

*

Uygulama bünyesinde kurulan ve şehir şehir okuma toplantıları düzenleyerek yeni kitap dostluklarına, yeni kitaplarla tanışmaya vesile olan okuma gruplarını da unutmamak gerekir tabiki. Bu gruplardan da anlaşılacağı üzere 1000kitap, kullanıcılarına kitap üzerine kurulu bir sosyal medya platformu olmanın çok daha ötesinde bir fayda sağlıyor.

***

YORUM EKLE