Ramazan öncesi ekmeğe zam

İzmir'de ramazan pidesi ve ekmek fiyatları belli oldu. İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş tarafından yapılan açıklamada, ekmek ve pidenin gramaj ve fiyat zam oranlarını açıkladı. Tüm detaylar haberimizde..

Ramazan öncesi ekmeğe zam

Fırıncı esnafının ayın sonunu getiremediğini kaydeden Durmuş, ‘Türkiye’de ekmek dışında hangi ürüne iki yıldır zam gelmedi? Biz üyelerimiz kadar İzmir halkının da menfaatlerini gözettiğimiz için elimizden geleni yaptık. Ancak gelinen noktada küçük bir fiyat ayarlaması artık zorunlu oldu. Buna göre İzmir’de 29 Nisan 2019 tarihinden itibaren 250 Gram ekmek 1.50 liradan, 200 gram ekmek 1,25 liradan satılacak.’ diye konuştu.

RAMAZAN PİDESİ NE KADAR OLACAK?

6 Mayısta Ramazan ayının başlayacağını da ifade eden Nejdet Durmuş, bu yıl 300 gr ramazan pidesinin 2.50 liradan satılacağını söyledi. Ramazan pidesinin yatları 2 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak. 

MALİYETTE SON DURUM

İzmir’dekimeğe en son 2017 yılında artış yapıldığını hatırlatan Nejdet Durmuş, ‘O tarihte bir çuval unun yatı 70 lira idi, bugün yüzde 36 artışla peşin 95 lira. Mayanın kilosu 3.47 idi, bugün yüzde 67 artışla 5.80 lira. Bunların yanısıra maliyetlerimizi oluşturan işçilik yaklaşık yüzde 46, elektrik yüzde 18.5, su yüzde 45, motorin yaklaşık yüzde 80 arttı. Her vicdan sahibi vatandaş,  fırıncı esnafının haklılığını ve yat ayarlamasının kaçınılmaz noktaya geldiğini görecektir.’ dedi.

YORUM EKLE