Kestaneye değil hayallere atılan çizik

Sokak satıcıları dünyada belli bölgelerde oldukça yoğun bulunmakta.Türkiye’de özellikle bu durum daha yoğun bir şekilde görülmekte ve önemli bir iş kolu haline gelmiş durumda.

Kestaneye değil hayallere atılan çizik

Ülkeler genellikle kendilerine ait özel durumları ile anılır. Gerek tarihi dokuları özellikleri olsun gerek yerel kültürleri olsun kendilerine özgü detaylar ile bilinirler. Ülkemize baktığımızda bu çok çeşitli ve zengin bir kültüre sahip özellikle sokakta satılan sokak lezzetleri ve seyyar tezgahları ile dikkat çekmekte.

Kestane tezgahında geçen bir ömür

Konya’da Zafer meydanın bulunan Mehmet Yıldırım yıllardır bölgede seyyar tezgahı ile kestane satmakta. Mesleğe önce İstanbul’da başladığını aktaran Yıldırım, “ Yıllardır kestane satıyorum. Genç yaşlardayken Konya’dan İstanbul’a gittim iş aramak için işler pekyolunda gitmeyince kendime bir araba bulup kestane yapıp satmak geldi aklıma. İyi kötü geçiniyorum derken İstanbul’un büyüklüğüne dayanamayıp Konya’ya geri göç ettim 7 yılı İstanbul’da olmak üzere 25 yıldır kestane satıyorum” ifadelerini kullandı. Son dönemde ki ekonomik durumlarıda aktaran Yıldırım son dönemlerde fiyatların artışından dert yakınmakta.

Mangal değil cepler yanıyor

Son dönemdeki fiyat artışlarının kendilerini de etkilediğini aktaran Yıldırım bütün ürünlerde artış yaşandığını hatta mangal kömüründe bile geçen seneye oranla 2 ila 3 lira arasında artış olduğunu söyledi. Yıldırım, “ Ben şu kestanenin geçen sene 100 gramını 5 liraya satarken şuan 7,5 liraya satıyorum 2,5 liralık bir artış yapmak durumunda kaldım. Çünkü mangalı yakmak için aldım kömürün fiyatını geçen sene aldığım kilogram fiyatının 2-3 lira yukarısında. Kestane fiyatlarına gelicek olursak onun fiyatı bile oynadı sebebini ben bile anlıyaıyorum yerinde sabit duran kestane bile kriz bahanesi ile fiyat artışına maruz kaldı 25 yıldır bu meslekteyim ilk kez bu tarz bir durum ile karşı karşıyayım.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 16:13
YORUM EKLE