Göçmen çocuğun hayata tutunma mücadelesi

Afganistan’da bombalı saldırıda annesini ve babasını kaybeden 12 yaşındaki Abdullah Resulü, simit satarak hem kendi hem de 7 yaşındaki kardeşinin okul masraflarını karşılıyor.Afganistan’ın başkenti Kabil’de yapılan bombalı saldırıda...

Göçmen çocuğun hayata tutunma mücadelesi

Afganistan’da bombalı saldırıda annesini ve babasını kaybeden 12 yaşındaki Abdullah Resulü, simit satarak hem kendi hem de 7 yaşındaki kardeşinin okul masraflarını karşılıyor.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de yapılan bombalı saldırıda anne ve babasını kaybeden Afgan kardeşler, hayatlarını daha güvenilir bir ülkede sürdürebilmek ve iyi bir eğitim almak için akrabaları ile 2017 yılında Sivas’a göç etti. Sivas’ta yeni bir hayata başlayan Abdullah Resulü (12) ve Mümin Resulü (7) isimli kardeşlerin en büyük hayali Türkiye’de iyi bir eğitim alabilmek. Akrabaları ile aynı evde kalan kardeşler, eğitimlerini sürdürebilmek için, yaşıtlarının oyun oynayıp dilendiği zamanlarda çalışmak zorunda. Abdullah Resulü, küçük yaşına rağmen omuzlarında büyük yükün farkında. Resulü kendinin ve kardeşinin eğitim masraflarını karşılayabilmek için her gün Sivas’ın caddelerinde simit satıyor. Günde ortalama 25 TL gelir elde eden Resulü, bu paranın bir bölümünü de ev bütçesine katkıda bulunmak için birlikte kaldığı akrabalarıyla paylaşıyor.

Abdullah Resulü doğduğu topraklardan kilometrelerce uzaklıkta anne ve babasız verdiği hayat mücadelesi kadar hijyene verdiği önemle de dikkat çekiyor. Fırından aldığı simitleri eldiven kullanarak kağıt peçelerin arasına yerleştirip tezgahına tek tek yerleştiriyor.

Resulü okul ihtiyaçlarını karşılamak ve ev masraflarını çıkarmak için simit sattıklarını belirterek, ”Ben kardeşimle beraber simit satıyorum. Ben ve kardeşim burada ev giderleri ve okul elbiseleri için birlikte çalışıyoruz. Biz simit satarak günlük 25 TL para kazanıyoruz. Annem ve babam şehit oldu ve ben akrabalarım ile birlikte kalıyorum. Biz küçükken başkent Kabil’de bombalı intihar saldırısı sonucu annem ve babam şehit oldu. Babam 40’lı yaşlarda, annem ise 30’lu yaşlardaydı şehit olduğunda. Evde 2 dayım, 3 teyzem ve biz 3 kardeş yaşıyoruz. Türkiye’ye geleli 1 yıl 2 ay oluyor" dedi.

"Hayali mühendis olmak"

Okul hayatına devam ettiğini belirten Resulü, başarılı bir öğrenci olduğunu ve mühendis olmak istediğini söyledi. Resulü, “Burada başımız rahat. Ben okullar bitince çalışıyorum simit satıyorum. Okullar başlayınca simit satmayı bırakıyorum. Ben okula gidiyorum 6. sınıfa geçtim. Derslerimi oldukça iyi ve mühendis olmak istiyorum. Afganistan’da savaş var, başımız hiçbir zaman rahat değil ve oraya tekrar dönmeyeceğiz" dedi.

Afgan kardeşlerin simit sattığı caddede büfe işletmeciliği yapan ve Afgan kardeşlere yardımcı olan esnaflardan Nevzat Derek, “Bu çocuklar Afganistan’dan geldiklerini söylediler. Anne ve babalarının şehit olduklarını bildirdiler. Bizde bu çocukların bu mağdur durumuna biraz daha insancıl gözle bakarak elimizden gelen yardımı yapmakta hiçbir zaman geri durmadık. Temiz bir şekilde de çalışıyorlar" dedi.
YORUM EKLE