Taşeronda Son Dakika Gelişmesi: KHK'ya Rağmen TİS İmzaladılar

Bir belediye, KHK'ya rağmen kadroya geçen işçilere Toplu İş Sözleşmesi imzaladı. Detaylar haberimizde...

Taşeronda Son Dakika Gelişmesi: KHK'ya Rağmen TİS İmzaladılar

Belediyede çalışan Taşeron Toplu İş Sözleşmesi sevindi.

696 KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerin, 2020 yılına enflasyon farkı zammı alamıyordu. Taşeron işçilerin toplu sözleşmeye dahil olma talepleri halen karşılık bulmuş değil.

DİSK ile Genel-İş Adana Şubesi ve Seyhan İlçe Belediyesi arasında  imzalanan TİS, işçiler tarafından büyük sevinçle karşılandı. Seyhan İmar AŞ işçilerini ilgilendiren bir yıllık TİS imzaladı. İmzalanan TİS 'in diğer belediyelere örnek olması çağrısı yapıldı.

Düzenlenen TİS 'te konuşan  DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, söz konusu sözleşmenin 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacağını ifade etti. KHK’ nin bitim tarihine göre yapılan bir anlaşmanın önümüzdeki yıl bitmesi sonrası, daha da ileri bir sözleşme yapılacak.

İşçilerden A.A.  isimli kişi, yaptığı açıklamada taşeron işçi iken  işçilerin hiçbir güvencesi olmadığını belirterek 4 yıldır sendikalaşmak için mücadele verdiklerini  söyledi.  A.A. isimli işçi yaptığı açıklamada , “Kararname geniş bir anlaşma yapmamıza izin vermiyor. Ancak ücret olarak 400-500 lira gibi bir artış olabildi. Kriz ortamında artan enflas-yonun yükünü önce işsizler çeker sonra asgari ücretle çalışanlar çeker. Çoğu belediye çalışanı, ek iş yapıyor. 8 saat kamyon arkasında çöp atan arkadaşlarımızın mesai bittikten sonra 3-5 saat ek iş yaptığını biliyoruz. Bir ekonomik kriz daha bu zamları da götürür. Resmi ve dini bayramlarda bire 3 yevmiye alacağız. Bizim için bu fark bile önemli” ifadelerini kullandı.

Seyhan Belediyesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan kamu şirketi olan Seyhan İmar İnş. Kül. Sağ. Tic. AŞ ile imzalanan  Toplu İş Sözleşmesinde, işçilere verilecek destekler ve ödemeler şu şekilde sıralandı:

  • Öğle yemeği-yemek yardımı,
  • Günlük yol yardımı,
  • Günlük sorumluluk ve direksiyon primi,
  • Aylık yakacak yardımı,
  • Ramazan ve Kurban Bayramı ile yılbaşı öncesi gıda yardımı,
  • Öğrenim gören işçi çocuklarının tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı,
  • Yıllık izin yardımı,
  • Yıllık iki ikramiye verilmesi
  • Şirkete veya şirketin sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan belediyeye ait olan sosyal tesis, kreş, bakımevleri vb.

kamubulteni.com

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 21:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adsm 4D'li
Adsm 4D'li - 4 ay Önce

Arkadaş adaletsizlik diz boyu.Yalan dolanlarla milletin kanını emdiler.Bizler Diş Hastanesinde klinikte veri elemanı olarak çalışıyoruz.Aynı zamanda hekimi asistede ediyoruz.Yani klinik yardımcılığıda yapıyoruz. 2012 de dönemin sağlık bakanı bizlerle ilgili resmi sayfasında bir duyuruda bulundu.En az lise mezunu olup en az hekimle klinikte 1 yıl çalışmış olanları sınava tabi tutacağız.Kazananlara adsm teknikerligi yetki belgesi verecegiz denildi.Sınava girdik kazandık belgemizi aldık.Kadro geldi yıllar sonra ancak hastanede vasıfsız temizlikçiyle aynı maaşı alıyoruz.? Bu adaletmi.? Bu nasıl kadro.? Asgari ücretle çalışan kadrolu olurmu? Eşit işe eşit ücret politikasını hemen hayata geçirin.!!!! Zaten İstanbul seçimi ciddi bir uyarıydı.Kendinize gelin.!!!