Taşeron'dan Kadroya Geçen Taşeron İşçi Borcunu Ödemezse İşten Atılacak.!

Kamu kurumlarında çalışan işçiler için borçlarından dolayı icralık olmaları durumunda kurumun işyeri organizasyonunu olumsuz etkilemesi, kurum kimliğini zedelemesi ve bozması nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilebileceği uyarısı geldi.

Taşeron'dan Kadroya Geçen Taşeron İşçi Borcunu Ödemezse İşten Atılacak.!

İCRA BORÇLARI HAKKINDA YAZI

Batman Üniversitesi Rektörlüğü, Üniversitede çalışan işçilerle ilgili icra borçları hakkında yazı yayınladı. Kurumda çalışan ve farklı sebeplerle icra takibine düşen işçilerle ilgili izlenmesi gereken yol için Hukuk Müşavirliğinden görüş talep etti. 

HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ GÖRÜŞÜ

Kurumda çalışan işçinin maaşlarına haciz gelmesi durumunda iş akdinin feshedilip edilmeyeceği hakkında görüş beyan eden Hukuk Müşavirliği Yargıtay'ın ilk kararını hatırlattı.

Yargıtay'ın ilke kararına göre "İşçinin borcu nedeniyle ücretinin haczedilmesi, kural olarak işverene geçerli nedenle fesih hakkı vermemelidir, işçinin ücretinin sık sık haczi nedeniyle, objektif bir bakış açısı altında, işyerinin, örneğin muhasebe veya hukuk servisinde önemli zaman kaybına neden olacak şekilde çalışma sürecinin veya işyeri organizasyonunun olumsuz yönde etkilendiğinin kabul edilmesi halinde geçerli fesih nedeninin kabul edilmesi gerekir. Ancak bunun için işçiye önceden ihtar çekilmesi yerinde olacaktır." hükmü yer almaktadır.

SÖZLEŞMENİN FESHEDİLEBİLECEĞİ UYARI YAZISI

Batman Üniversitesi Rektörlüğü kurumlarında çalışan bazı personellerin birden fazla bankadan kredi kullandıkları ve bu kredileri ödemedikleri için icralık olduklarını belirttiği yazıda bu durumun iş yükü oluşturduğunu, kurumun kimliğini bozduğunu ve zedelediğini beyan etti. Bu sebeple icra borçlarının en kısa sürede ödenmesini talep edilen ikaz yazısında aksi halde işyeri organizasyonunun olumsuz yönde etkilenmesi sebebiyle iş akdinin feshedilebileceği hususunda uyarıda bulundu.

Kurumun ilgili yazısı;

YORUM EKLE
YORUMLAR
yuh
yuh - 4 ay Önce

insanları yoksuluğa muhtaç edip işten çikarın Allah sizileri dünyasından ahiretinden çıkarsın inşAllah