Taksicilerle ilgili İçişleri Bakanlığından talimat.!

Kısa mesefe yolcusu almayan, güzergahı uzatan ve taksimetre açmayan taksiciler için, İçişleri Bakanlığı valiliklere "genel emir" çıkarmaları için talimat verdi.

Taksicilerle ilgili İçişleri Bakanlığından talimat.!

Bakan Süleyman Soylu imzası ile, 81 valiliğine genelge gönderildi. Genelgede taksi ile seyehat eden vatandaşların sorun yaşamamaları için tedbir alınması istedi. Genelgenin en önemli tutulan konular, taksicilerin kısa mesefe gibi sorunlar çıkarıp müşteriyi almadığı, ödeme konusunda bozuk para olmadığı, turistler ve yolu bilmeyenlerin uzun yoldan götürüp fazla para alındığı, pazarlık ile taksimetreyi açmayıp yolcu taşıdığı, araçta yüksek sesle müzik dinlediği, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi.

Bakanlık bu şikayetler üzerine, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde bulunan  “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmüne istinaden, 81 ilin valiliklerine  “genel emir” çıkarma talimatı verdi. 

Valiliklerce çıkarılacak olan “genel emirde”, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şu şekilde sıralanacak:

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 12:27
YORUM EKLE