Süleyman Soylu ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırı hakkında konuştu

Soylu, "Provokasyon mudur yoksa adli bir vaka mıdır arkadaşlarımız, bütün birimlerimiz yoğunlaşmış durumdalar. Arkadaşlarımız çözdükten sonra gerekli açıklamayı yapacaklardır." dedi.

Süleyman Soylu ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırı hakkında konuştu

Bu sabah saat 05.00 sularında ABD Ankara BÜyükelçiliği'ne saldırı düzenlendi. Plakası belirlenemeyen bir araç tarafından büyükelçilik binasına ateş açıldı. Araç ateş açtıktan sonra bölgeden uzaklaşarak gözden kayboldu olay yerine isepolis ekipleri gelerek inceleme başlattı.

Dışişleri Bakanı Soylu: Provokasyon mudur yoksa adli bir vaka mıdır araştırılıyor

Olayın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Olayla ilgili bütün ayrıntıları elde etmeden bir şey söylemek yanlış olabilir. Provokasyon mudur yoksa adli bir vaka mıdır arkadaşlarımız, bütün birimlerimiz yoğunlaşmış durumdalar. Arkadaşlarımız çözdükten sonra gerekli açıklamayı yapacaklardır." açıklamasında bulundu.

Ankara Valiliği yazılı açıklama yaptı

Ankara Valiliği'nden ABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı haberlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada; "20.08.2018 günü saat 05.30 sularında, Atatürk Bulvarı üzerinde seyreden beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından, ABD Büyükelçiliği nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir. Yapılan ilk incelemeler sonucunda, 3 adet merminin demir kapıya ve camlı bölüme isabet ettiği, herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılmıştır. Olaya ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın: Bu bir kaos girişimi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş açılmasına ilişkin, "Bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye, güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar güvence altındadır." ifadesini kullandı. Kalın, Twitter hesabındaki paylaşımında, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar kanunların güvencesi altındadır. Olay soruşturulmaktadır ve en kısa sürede aydınlatılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE