Selçuk Tıp'tan plastik bardaklı idrar tahlili

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, hastaneye gelen hastalara idrar tahlili için idrar kabı yerine plastik bardak verilmesini siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık.

Selçuk Tıp'tan plastik bardaklı idrar tahlili

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İdrar ve kan tahlili biriminde hastalara idrar tahlili için platsik bardak verildiğini aktarmıştık. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yetkililerin durum ile olarak sitemize ulaştı ve gerekli açıklamarda bulundu. 

SUT da verilen ile maliyet çok farklı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkilileri yaptıkları açıklamada SUT'un (Sağlık Uygulama Tebliği) yetersiz olduğuna değinildi. Yetkiler yaptıkları açıklamada, "Bize verilen SUT'un fiyatı ile sunulan malzemenin fiyatları arasında çok fark bizde burda böyle bir uygulamaya başladık. Bu uygulamayı uzun zamandır yapıyoruz bu olayın idrar tahlili açısından hiç bir sakıncası yok. İdrar tahlili eğer kültür tahlili ise zaten onun için özel kaplar kullanılmakta. Normal idrar tahlilinde ise maliyetimiz açısından bardakları kullanıyoruz. Görevlilerimiz bardakların karışmaması içinde işlerini oldukça hızlı ve titizlikle yürütmekte, zaten karışmaması içinde onlara verilen barkotları bardakların altına koyup öyle bırakmaları istenmekte. SUT'un bize sundukları bunlar bizim elimizden gelen bu eğer ki SUT oranları değişirse bu sistemde değişir" ifadelerini kullandı.

Sevk zinciri olmalı

Hastanedeki hasta yoğunluğunuda değinen yetkililer bu durumunda kolay bir yöntemle aşılabileceğini sevk zinciri oluşturulması gerektiğini söyledi. Hastane yetkilileri, "Bütün hastalar buraya geliyor durum çok ağır olmadıkça gelmeleri burası yerine sağlık ocakları ve devlet hastanelerine ilgi göstermeleri daha doğru olur burada daha kapsamlı bakılacak tümör kanser ya da daha ağır hastaların gelmesi gerekmekte. Bunun içinde bir sevk zinciri oluşturulması gerekmekte hafif hastaların önce sağlık ocağına ya da devlet hastanesine gitmesi eğer orada bir müdahale yapılamayacaksa Tıp Fakültelerine aktarılması gerekmekte. Böyelelikle hem hastalar mağdur olmayacak hemde doktorlarımız hastalar ile daha kapsamlı ilgilene bilecek" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 18:08
YORUM EKLE