Sağlık Bakanlığın'da Taşeron İşçinin Makyaj yapması ve şarkı söylemesi işten atılma gerekçesi oldu

Sağlık Bakanlığı'nda çalışan taşeron işçilere ilişkin hazırlanan cezai yaptırımda, makyaj yapmak ve şarkı söylemek işten atılma gerekçesi olarak kabul edildi.

Sağlık Bakanlığın'da Taşeron İşçinin Makyaj yapması ve şarkı söylemesi işten atılma gerekçesi oldu

Sözcü gazetesinin haberine göre; 

Sağlık Bakanlığı'nın bünyesinde çalışan taşeron işçilere ilişkin hazırladığı cezai yaptırım çizelgesinde şarkı söylemek ve makyaj yapmak kusurlu ve fiili davranış olarak kabul edildi.

AMİRLERİNİN AİLELERİNE SATAŞAN İHRAÇ EDİLECEK

Kurumda işveren ve amirlerle uyum başlığı altında; amiri ile kavga eden, üstlerinden birinin aile üyelerine sataşan personel ihraç edilecek. 

ŞARKI SÖYLEYEN ÖNCE İHTAR SONRA İHRAÇ

Ahlaki davranış tan dolayı yedi günden fazla hapis yatanda işten atılma gerekçesi olarak sayıldı. İşyerinde şarkı söyleyen personelin de önce ihtar ile uyarılması durumun tekrarlanması halinde işten atılmaya kadar varması dikkat çekti.

HİYERARŞİYE UYMAYANA ÖNCE YEVMİYE KESİNTİSİ SONRA İHRAÇ

İşyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan eşyaları otuz günlük ücretinin altında bir tutarla ödenebilecek derecede hasara ve kayba uğratan personel hem hasar bedelini ödeyecek hem yevmiyesinden kesilecek. Tekrarlandığı durumlarda ise işten atılacak. Kendisine tahsis edilmeyen araç gereç ve bilgisayarları izinsiz ve amacı dışında kullanan personel ve mesai içinde dinlenen personelin yevmiyesi kesilecek. Yine tekrarlanırsa ihraç edilecek. Üst makamlara bir konunun iletilmesinde hiyerarşik sıraya uymayan personelin yevmiyesi kesilecek, tekrarlanırsa ihraç edilecek.

KAPI DIŞINDA İŞYERİNE GİRİP ÇIKMAK İHTARDAN İHRACA

Girilmesi ve oturulması yasak yerlere girmek ve oturmak, çalışma saatlerinde kitap, dergi, gazete okumak, elektrik, makine ve tesisatları tamir etmeye çalışmak, görev başında sigara içmek, işten erken ayrılmak, yemek molasına erken çıkmak, giriş çıkışlara ayrılan kapılar dışındaki yerlerden işyerine girip çıkmak, ihtardan yevmiye kesintisine tekrarlanırsa ihraca varan gerekçeler olarak yer aldı. Gözaltına alınmak direkt işten atılma gerekçesi olarak verildi.

TEDAVİ EDİLEMEYEN HASTALIĞA TUTULAN İHRAÇ

İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilmeyecek nitelikte olması bile direkt ihraç gerekçesi olarak sayıldı. Sürekli rapor almak da yevmiye kesintisinden ihraca kadar gerekçe oldu.

MAKYAJ YAPANA ÖNCE İHTAR SONRA İHRAÇ

Kılık kıyafet başlığı altında “dikkat çekecek şekilde makyajlı olarak görev yapmak” önce ihtar, sonra yevmiye kesintisi sonra ihraç gerekçesi sayıldı.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 4 ay Önce

iyi ozaman şu maaşlar artırsanız iyi olmazmıyddı en ufak şeyde ihraç nasıl oluyor bu