S-400 Ne Zaman Teslim Edilecek?

S-400 Ne Zaman Teslim Edilecek?
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile birlikte Rusya ile yapılan görüşmeler sonrasında teslimat tarihini öne aldıklarını, bu sayede teslimatların daha hızlı şekilde Türkiye'ye teslim edilecek olduğunu açıkladı. ABD tarafının sürekli olarak karşı çıktığı ve son dönemde S-400 yerine Patriot füzelerinin alınması teklifini getirdiği Türkiye ise son kararın verildiğini ve artık bu konunun kapandığını bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamasında kendilerinin Putin ile yaptıkları görüşme sonrasında S-400'ler konusunda son kararı vererek defteri ve bu konuyu kapattıklarını, bundan sonrasında sürecin sadece teslimat olarak devam edecek olduğunu açıkladı. Erdoğan, teslimat tarihleri konusunda ise iki ülkenin birbirine olan dostluğu sonucunda teslim tarihinin daha erkene çekildiğini açıklamıştı.

ABD'den Açıklama Yapılabilir


ABD tarafının ise 1 sene 4 ay civarında süre içerisinde açıklamalar ve Rus şirketler ile kişilere yaptırımlar uygulayarak Türkiye'nin S-400 savunma sistemine sahip olmasını engelleyebilecek olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'nin S-400 füzelerini alması durumunda NATO tarafından yaptırımlar uygulanıp uygulanmayacak olduğu merak konusu olurken, henüz daha Rusya tarafının bu konuda karar değiştirip değiştirmeyeceği de merak konusu.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 22:25
YORUM EKLE