Mahmut Arslan; "Maalesef kamuda 4/D'li işçilere enflasyon farkını gerçekleştiremedik"

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Sakarya İl Temsilciler Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Mahmut Arslan; "Maalesef kamuda 4/D'li işçilere enflasyon farkını gerçekleştiremedik"

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Sakarya İl Temsilciler Toplantısı'nda, kamuda 4/D'li işçilere enflasyon farkını gerçekleştiremediklerini söyledi.

HAK-İŞ Sakarya İl Temsilciler Toplantısı’na  Arslan’ın yanı sıra, HAK-İŞ Sakarya İl Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman, HAK-İŞe bağlı sendikaların Sakarya Şube Başkanları AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem Yüce, Erenler Belediye Başkan adayı Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, işyeri sendika temsilcileri, komite başkanları ve pek çok üyemiz ile basın mensupları katıldı.

Her zaman demokrasiden yana olduk 

HAK-İŞ’in Türkiye’nin en büyük Konfederasyonlarından biri olduğunu vurgulayan Arslan, "Bu toprakları bin yıldan fazladır vatan yapan değerleri içine alan, medeniyetimizin, kültürümüzün, inançlarımızın içinde bulunduğu yerli ve milli bir sendikacılık yapıyoruz. Bir yönüyle yerli ve milli bir yönüyle evrensel bir sendikacılık hareketiyiz. HAK-İŞ 12 Eylül darbesine karşı çıktı. HAK-İŞ olarak her zaman demokrasiden yana tavır aldık. Her zaman darbelere karşı çıktık. 28 Şubat sürecinde sırf inançlarından dolayı binlerce silahlı kuvvetler mensubu görevlerinden ihraç edildi. Türkiye büyük bir kaos yaşadı. HAK-İŞ olarak demokrasiden yana olduk; baskılara, zulümlere boyun eğmedik. 28 Şubat sürecinde darbeye destek veren beşli çete, demokratik hükümeti devirmek için çalıştı. HAK-İŞ olarak 15 Temmuz darbesine karşı da 700 bin üyemizle en önde yer aldık. HAK-İŞ, 15 Temmuz’da demokrasiden, halktan yana tavır aldı. Şehit olan emekçi kardeşlerimiz oldu, 100’e yakın arkadaşımız gazi oldu" dedi. 

"Demokrasinin Aydınlığına Evet”

HAK-İŞ’in her zaman Türkiye’nin bütünlüğü için hareket ettiğini söyleyen Arslan, demokrasinin güçlenmesini sendikal mücadelemizin en temel unsuru olarak gördüklerini söyledi. Arslan, "Demokrasinin olması, darbelerin ortadan kalkması, özgürlüklerin genişlemesi en çok emekçilere yarar. Demokrasi ekmeğimiz, aşımız kadar önemli. Demokrasi yoksa örgütlenme yok. Demokrasinin güçlenmesini sendikal mücadelemizin en temel unsuru olarak görüyoruz. Biz bu milletin kendisiyiz, bütün farklılıkları birleştiren bir örgütüz. HAK-İŞ’i büyütürsek sorunlarımız azalacak" ifadelerini kullandı. 

Emekçi işçiler hakkını almalı

Kamuda kadro alamayan emekçiler için mücadeleye devam ettiklerini ve devam edeceklerini aktaran Arslan, kadro alamayan taşeron işçiler için mücadelelerini sürdürdüklerini aktardı. Arslan, "Kadro alamayan bazı arkadaşlarımız var, onlar için de çalışmalarımızı istikrarla sürdürüyoruz. Kadro alamayan arkadaşlarımız için kadro talebimizi yüksek sesle ifade etmeye devam edeceğiz. Bir taraftan da emekçi kardeşlerimize enflasyon farkının verilmesini talep ediyoruz. Bazı belediyeler inisiyatif alarak yüzde 4 artı 4’ün üzerinde yeni bir kısım düzenlemeler yaptılar.  Ama maalesef kamuda bunu gerçekleştiremedik. Bütün çabamız, yeni asgari ücretin üzerine yüzde 4 artı 4 ve üzerine enflasyon farkını alabilmektir" dedi. 

Türkiye bir ateş çemberi içinde

Türkiye yeni kriz dönemlerine, istikrarsızlıklara itilmek istendiğini aktaran Arslan, ortaya çıkarılan yeni senaryoları boşa çıkarmamız gerekiyor dedi. Arslan, "Türkiye yeni kriz dönemlerine, istikrarsızlıklara itilmek isteniyor. Ülkemizin potansiyeline inanıyoruz. Ortaya çıkarılan yeni senaryoları boşa çıkarmamız gerekiyor. Biz HAK-İŞ olarak milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İstikrarın ve ülkemizin bekasının yanında olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin vatansever evlatları olarak bütün emekçi kardeşlerimiz sandığa gidip oylarını kullanmalı. Bağımsız ve güçlü bir Türkiye’nin bölgedeki varlığından rahatsız olanlara karşı bu ülkeye sahip çıkacağız. Birlik ve beraberliğimizi korumamız gerekiyor. Önümüzdeki süreç zor bir süreçtir. Ekmeğimiz için, geleceğimiz için, işimiz için, aşımız için, Türkiye’nin istikrarına ihtiyacımız var. Biz milletin iradesi ve milletin seçtiklerinin yanında olacağız. Seçim çalışmalarında belediye başkan adaylarına başarılar diliyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 14:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çakılı taşeron
Çakılı taşeron - 3 ay Önce

:)

Döndü Aksoy
Döndü Aksoy - 3 ay Önce

Ben Muğla'da yaşıyorum toplu sözleşme sadece istanbuldamı oluyor