Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Risk Raporu E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Kredi Risk Raporu, kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda olumlu yada olumsuz sonuçlanmasını etkileyen Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan bir rapordur. Kredi çekmek istediğinizde başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması kredi notunuz ve kredi risk raporuna göre belirlenir. Risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından hazırlanır.

Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Risk Raporu E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Risk Raporu, kişilerin yada kurumların, banka ödemeleri ile ilgili bir rapordur. Bu rapor kredi ve kredi kartları ile ilgili bilgiler ve geçmiş dönemde ödediğiniz veya ne kadar borcunuz olduğu gösterir. 2013 yılında fatura ödemeleride bu rapora eklenmiştir. Risk Merkezi tarafından oluşturulan bu raporda yer alan bilgiler risk puanınızı etkiler. Ödemeleri düzenli ve gününde yapıyorsanız risk skorunuz olumlu yönde yükselir.

Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Risk raporu yapılan ticaretlerde riski azaltmaya yarar. Örneğin sahibi olduğunuz dükkanı birine kiraya verecekseniz. O kişinin risk raporunu inceleyerek ticaret riskinizi azaltabilirsiniz. Bankalar da kredi verecekleri zaman kredi verecekleri kişinin risk raporunu incelemek isterler. Kredi puanınıza etki eden risk raporu, kredi alıp alamamanızda büyük bir etkidir.

Kredi ris raporunda tip sorgulama vardır.

  1. Kredi Limit, Kredi Risk, Tasfiye Olunacak Alacaklar Raporu
  2. Çek Raporu
  3. Protestolu Senet Raporu
  4. Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu

Artık Risk Raporu E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden yarından itibaren ücretsiz sunulmaya başlanacak." ifadelerini kullandı.

Oktay, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 95'in üzerinde tamamlanan "e-Devlet Versiyon 1.0"ın yıl sonuna kadar tamamlanması konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak yeni hizmetleri, e-Devlete entegre etmek için çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini vurgulayan Oktay, kuruma, vatandaşa ve devlete katma değer sağlamayan hizmetleri de sona erdirdiklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:14
YORUM EKLE