Eski Bakan Rıfkı Danışman Vefaat Etti.!

Ünlü ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, eski Ulaştırma ve Kültür Bakanı Rıfkı Danışman’ın vefat ettiğini duyurdu.

Eski Bakan Rıfkı Danışman Vefaat Etti.!

Üç dönem Erzurum milletvekili seçilen, 34 ve 35’inci hükümetlerde Ulaştırma Bakanı ve 39’uncu hükümette ise Kültür Bakanı olarak görev yapan ünlü siyasetçi Rıfkı Danışman’ın, Ankara’da vefat ettiği öğrenildi. Ankara’da bir toplantıda kendisi ile tanıştığını söyleyen ünlü sanatçı ve yazar Onur Akay, Danışman’la ilgili bir yazı kaleme alarak vefat ettiğini duyurdu. Cenaze bilgilerini de paylaşan Akay, Danışman’ın kısa süre önce yoğun bakıma kaldırıldığını da duyurarak, hastanede çekilmiş son fotoğraflarından birini de paylaştı.

İşte Onur Akay’ın o yazısı:

“Eski Ulaştırma ve Kültür Bakanı 94 yaşındaki yazar Rıfkı Danışman, 2 Mayıs’ta Ankara'da ki evinde aniden fenalaşarak Güven Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Yoğun bakımda tedavisi süren Danışman, sağlığına kavuşmuş hatta hastanedeki odasına ziyaretçileri bile kabul etmişti. Ancak sabah acı haber geldi. Dürüst ve şaibesi olmayan bir politikacı olarak tanınan Rıfkı Danışman, Ankara’da vefat etti. Ankara’daki devasa Milli Kütüphane binasını da o kazandırmıştı ülkemize.” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA BİR EŞİ DAHA YOK!

Merhum Rıfkı Danışman'nın 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Kütüphanesine bağışladığı 365'ı el yazması, 567 kıymetli kitap arasında, 4'ü çok kıymetli, hatta bir tanesinin 1476 yılında yazılan "Mülk" ve "Nebe" sürelerinin tefsirinin yapıldığı ve dünyanın hiç bir kütüphanesinde bulunmayan tek nüshalı kitap olması benim dikkatimi çekmişti. Ankara’da yazarların buluştuğu bir toplantıda kendisini tanımış ve bu kitapların arşivinde nasıl bulunduğunu sormuştum. Danışman,  babasından kalma olduğunu söylemişti.

Danışman'ın cenazesi, 16 Temmuz Pazartesi günü öğlen namazını müteakip Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrası, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Eşi Ayten Hanım’a, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”

RIFKI DANIŞMAN KİMDİR?

1924, Erzurum doğumlu. Erzurum müftülerinden Sakıp Danışman’ın (1895-1968) oğludur. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulunu bitirdi. Türkiye ve Orta Doğu Amme Enstitüsü’nde (TODAİE) yüksek lisans yaptı. PTT Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Rıfkı Danışman, siyasi hayata girdiği Adalet Partisi’nin (AP) önce Erzurum İl Yönetim kurulunda görev yaptı.

1969, 1973 ve 1977 seçimlerinde AP listesinden Erzurum Milletvekili seçildi. 12 Mart 1971 askeri muhtırasından sonra kurulan II. Nihat Erim Hükümeti (11.12.1971 - 22.5.1972) ile Ferit Melen Hükümetinde (22.5.1972 - 15.4.1973) Ulaştırma Bakanı, IV. Süleyman Demirel Hükümetinde Kültür Bakanı (1.4.1975-14.6.1977) olarak görev aldı.

1988 - 1994 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı. İngilizce bilen Rıfkı Danışman,  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE