Erdoğan'dan Akkuyu Nükleer Açılış Açıklaması

Erdoğan'dan Akkuyu Nükleer Açılış Açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gece geç saatlerde mikro blog sitesi olan ve daha önce birkaç kez engellenen Twitter hesabından açıklama yaptı. Akkuyu Nükleer Santrali 1. ünitenin temellerini bugün Putin ile atacak olan Erdoğan, bu aşamadan sonra ise diğer ünitelerin inşası yönünde çalışmaların başlaması sağlanacak.

2023 yılına kadar tamamlanması beklenen ve Türkiye'nin enerji ihtiyacının %10 gibi bir kısmını karşılayacak olan projenin, asıl amacının ise genel olarak Türkiye'ye enerji alanında fazlası ile üstünlük sağlatmak ve enerji ithalatı konusunda daha düşük seviyelere inmek olduğu belirtiliyor.

Erdoğan Twitter'dan Açıkladı


Erdoğan ise "Yarın (bugün), Rusya Devlet Başkanı, kıymetli dostum Vladimir Putin ile birlikte Türkiye’nin ve Türk-Rus ilişkilerinin geleceği için önemli bir adım olan 20 milyar dolarlık dev yatırım Akkuyu Nükleer Santrali’nin temellerini atacağız." ifadelerini kullandı ve bugün temel atma töreninde Putin ile buluşacak olduklarını belirtti. Erdoğan ve Putin tarafından temellerin atılması ile Rus uzmanlar ve mühendisler bölgede çalışmalarını en üst düzeye yükseltecek, Türk uzmanlar ise aktif olarak çalışmaları izleyecekler. Rus uzmanlara kurulum aşamasında Türk uzmanlar bu konuda üst düzey bilgileri olmamasından dolayı karışamayacak.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 08:06
YORUM EKLE