e-Devlet Üzerinden Diyanet'e Soru Sorma Dönemi

e-Devlet Üzerinden Diyanet'e Soru Sorma Dönemi

e-Devlet üzerinden bundan sonra vatandaşların Diyanet Bakanlığı'na istedikleri zaman soru sorabilecek oldukları açıklandı. Türkiye'de Müslüman nüfusun yoğunluğunun çok fazla olmasına rağmen bilinçli müslüman nüfusun sayısının az olması özellikle dini konulara daha fazla değer gösteren vatandaşların tam doğru bilgiyi kitaplardan almakla yeterli kalmaması durumunda soru soracak oldukları yeni hat e-Devlet olacak.

Yabancılar tarafından geliştirilen ancak Türkiye'de de hizmet sunan birçok dini hizmet bulunurken, bunların arasına son olarak sadece Türk vatandaşlarının ve e-Devlet üyesi vatandaşların kullanabilecek olduğu ''e-Devlet Fetva'' hattı kullanıma sunuldu.

2.000 Karaktere Kadar


e-Devlet üzerinden Diyanet Bakanlığına sorulacak olan soru en fazla 2.000 karakter limiti ile sınırlı olacak ve cevap olarak seçeneğe göre geri dönüş yapılacak. Vatandaşlar bundan sonraki süreçte daha hızlı ve daha kolay hizmet alabilecek oldukları gibi sordukları sorular sistem üzerinde nüfus kayıt bilgileri ile kayıtlı tutulacak ve daha sonrasında istenmesi durumunda bu veriler Diyanet Başkanlığı tarafından veri analiz için kullanılabilecek. e-Devlet üyesi olmayan vatandaşlar ise hizmetten hiçbir şekilde yararlanmayacak.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 12:16
YORUM EKLE