Bedelli Askerlik'te Son Dakika

Bedelli askerlikle ilgili Ekim ayında çıkacağı ve bunun sürekli hal alacağı açıklaması yapılmıştı. Bir açıklama da cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Bedelli Askerlik'te Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı KHK’sıyla çıkabilir diyen Erdoğan, bu konu hakkında MSB detaylı bir çalışma yapacak. Kaç lira olacak kimler yararlanacak gibi soruların cevabı ise bu çalışma sonrası belirlenecek dedi.

En son 2014 yılında çıkan bedelli askerlik sonrası birçok aile yeni bedelli haberi beklemeye başlamıştı. Hükümet kanadından birçok isme sorulan ve açıklamalar yapılan bu durum hakkında son cevap NATO Liderler zirvesine giderken konuşan Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde bedelliyle ilgili detayların ortaya çıkacağını söyleyerek birçok insana müjde verdi.

En Son Ne Zaman Çıkmıştı?

İlk olarak 1987 yılında çıkan bedelli askerlik, 1992 ve 1999 yıllarda çıkmıştı. 2011, 2014 yıllarında da çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından yüz binlerde kişi yararlandı. 2014 yılındaki uygulamada 30 yaşından gün almış olan kişilere 30 bin lira ödeme yaptırılırken, son bedelli askerlik ise 1988 ve öncesi doğanlar için 18 bin lira şeklinde yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı KHK’sıyla Çıkarılabilir

Cumhurbaşkanlığı KHK’sıyla çıkarabiliriz diyen Erdoğan, en geç yeni yasama dönemini şart etti. Binlerce genç bu haberin kimlerin yararına olacağını bekliyor. Özellikle iş ve evlilik konusunda askerlik engeline takılan adayların hayatını kolaylatıracak olan bu durum dört gözle bekleniyor.

Ekonomi Hakkında da Konuştu

Ekonomi konusuna da değinen cumhurbaşkanı, dolardaki dalgalanmalar için Çin ile de Rusya ile de konuşacağız. Ekonomide söylemlerin bir olması önemli. Her kafadan bir ses çıkarsa piyasalardaki dengeler de sarsılır. Bu yüzden doğru ve dikkatli söylemler söz konusu olmalı diyerek mesaj verdi. Bu arada Fitch Rating Türkiye’nin kredi botunu BB’ye düşürdü.

YORUM EKLE