Başkanlık Sisteminin İlk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk

Eğitimin içinden gelen ve eğitimde ileri görüşleri savunması ile bilinen Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yeni sistemde ilk milli eğitim bakanı olması başta eğitim camiası olmak üzere, birçok kesimde sevinç yarattı.

Başkanlık Sisteminin İlk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk

Eğitimin içinden gelen ve eğitimde ileri görüşleri savunması ile bilinen Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yeni sistemde ilk milli eğitim bakanı olması başta eğitim camiası olmak üzere, birçok kesimde sevinç yarattı. 2003-2008 yılları arasında milli eğitim bakanlığında talim terbiye kurulu başkanlığı yapan çiçeği burnunda bakan aynı zamanda başta TED üniversitesi olmak üzere, çok sayıda özel eğitim kurumunun kuruluşunda görev almış bir isim. 

Ziya Selçuk Kimdir?

1961 yılında Ankara’da doğan Ziya Selçuk, Ankara Üniversitesi eğitim bilimleri fakültesinden mezun oldu. Aynı üniversitede ‘eğitimde psikolojik hizmetler’ alanında yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Hacettepe üniversitesinde tamamladıktan sonra 19 yıl Gazi üniversitesi eğitim fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Özellikle eğitim konusunda ileri görüşleri ile dikkat çeken Ziya Selçuk’un eğitim alanında birçok araştırması ve kitapları bulunuyor. Zaman zaman sosyal medya aracılığı ile eğitim alanında görüş belirten Ziya Selçuk’un bu görüşlerinden bazıları şöyle: “Gerçek liderlikler asır geçse de etkisini koruyor. Başta Atatürk olmak üzere, misak-ı milli neferlerine minnet ve şükranla. Mesele uzaysa, enerjiyse, tıpsa bilgi geleceğe yönelik ele alınıyor. Mesele dinse, bilgi hep geçmişe dönük ele alınıyor maalesef. Oysa bilgi can’lıdır, an’da yaşar. Can’ı olmayan, sadece geçmişe dönük olan bilgi çürür, çürütür, atalar dini olur. Hastayı röntgenine rötuş yaparak iyileştiremeyiz. Eğitim, ferdi ve milli seviyede değil, insan merkezli evrensel medeniyet düzeyinde iyileşir.”

Abbas Güçlü de Övdü

Eğitim denilince akla gelen isimlerden biri olan Abbas Güçlü, ‘Eğitime nihayet eğitimci bir bakan’ başlığı ile kaleme aldığı yazısında Ziya Selçuk için özetle şu görüşlerini dile getirdi: “Ziya Hoca, hemen herkesin bizden dediği bir isim. O özel bir okulcu ama para hırsı olmayanlardan. Eğitimi anaokulundan üniversiteye çok yakından tanıyor. Alışılagelmiş, akademisyen, bürokrat ve bakanlardan çok farklı. Sözünü esirgemez, ters düştüğünde de şapkasını alır gider.”

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 13:41
YORUM EKLE