Bakan Selçuk'tan taşerona kadro açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk taşeronlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Selçuk'tan taşerona kadro açıklaması

Hak-İş Konfederasyonunun ATO Congresium'da düzenlenen 14. olağan genel kuruluna katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; "Maalesef bugün bazı belediyelerin el değiştirmesiyle birlikte işçinin emeğini değersizleştiren, çalışma hakkının elden alındığı bir tutumla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, "Hiç kimsenin siyasi görüşünden, sendikasından dolayı bu milleti ayrıştırmaya, mobbing uygulamaya, işten çıkarmaya hakkı yok. Anayasamız, kanunlarımız, Bakanlığımın bu konudaki denetim ve yaptırım mekanizmaları her zaman sizin yanınızda. Bizler, işçi ve işveren sendikalarımızla sosyal diyaloğu güçlendirerek, güçlü Türkiye yolunda güçlü bir çalışma hayatı inşa etmenin çabasındayız. Hak-İş, 22 üye sendikasıyla kadın, gençlik, engelliler, iş sağlığı ve güvenliği komiteleriyle hamdolsun bu çabanın tam ortasında yer alıyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğü projelerle, örnek sendikacılık anlayışıyla sosyal adaletin sağlanmasında rol model oldu. Bu görüşüyle sadece güçlü bir sendikal yapılanmanın tezahürü değil, demokrasimizin de gücü, insan hak ve özgürlüklerimizin de savunucusu oldunuz. 12 Eylül başta olmak üzere darbe girişimlerine, anti demokratik uygulamalara, vesayet rejimlerine karşı milletin sesiydiniz." dedi.

- "İşçilerimizin sendikalaşma oranı yüzde 14'e yaklaştı"

Sendikacılıkta darbe dönemlerden kalma izleri sildiklerini dile getiren Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"2010 ve 2012 yılında Anayasa ve kanunlarda değişiklik yaptık. Sendikacılıkta darbe dönemlerinden kalma izleri sildik. 2002'den önce hiçbir iktidar buna cesaret edememişti. Hamdolsun tüm bu düzenlemeleri hayata geçirmek AK Parti hükümetlerine nasip oldu. Sendikaya üyelikte e-Devlet Sistemine geçerek sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım attık. 2013'te yüzde 9 düzeyinde olan işçilerimizin sendikalaşma oranı, bu yılın ocak ayı itibarıyla yüzde 14'e yaklaştı. Bu sayede örgütlenmenin ve özgürlüklerin önünü açtık."

'KAMUDA TAŞERONA KADRO KONUSUNU BİZ ÇÖZDÜK'

Kamuda taşerona kadro konusunu çözdüklerini belirten Bakan Selçuk, "40 yılı aşkın bir süredir ülkemizin gündemini meşgul eden en mühim meselelerden birisi olan kamuda taşerona kadro konusunu hamdolsun yine biz çözdük. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 1 Mayıs'ı, hükümetlerimiz döneminde 'Emek ve Dayanışma Günü' olarak resmi tatil ilan ettik." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
falan filan
falan filan - 4 ay Önce

Allah aşkına ne diyorsun ya. 1 tane dişe gelir laf yok bunca laf arasında. işgal etmeyin şu makamları.

Hdp magduru
Hdp magduru - 4 ay Önce

Sonuç hala işçiler çıkartılıyor sayın bakan ancak bu sorunu yeni bir yasayla halledebilirsiniz

Abidik Gubidik
Abidik Gubidik - 4 ay Önce

Beş altı yıldır yetki alamadık yalanı ile avutulan işçilerin,2017'de hem yetki alındığını hemde tis imzalandığını öğrenmesi nasıl izah edilebilir.Nasıl bir kirli ilişkiler ağıdır.

murat
murat - 4 ay Önce

evet 696 khklı kadrolu taşeron olarak tarihe geçiyoruz. %4 zam verip %20 vergi carpmak insafa merhamet sahibi olmak lağzım

ali türk
ali türk - 4 ay Önce

taşerona kadroyu çözmüşşş müşşşş
içi boş asgari ücretli kadro.....
bitler kitler şeker fabrikaları % 70 e takılanlar meb yemekhaneler daha sayılacak çok şey var utanmadan da konuşuyor sahi bu ne iş yapardı... bakanmıymış