ABD'nin Müttefiki Türkiye: Bu Bombardımanı Memnuniyetle Karşılıyoruz

ABD'nin Müttefiki Türkiye: Bu Bombardımanı Memnuniyetle Karşılıyoruz

ABD'nin ana müttefiklerinden birisi olan Türkiye'nin bu sabah saatlerinde ABD, FRANSA ve İNGİLTERE tarafından Suriye'de füze saldırısı düzenlenmesi ile ilgili olarak son dakika açıklaması yapıldı. ABD'nin saldırılarını desteklediğini belirten Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bu konuda saldırıları memnuniyetle karşıladıklarını ve saldırıların yaşanan duruma ve insanlığın vicdanına adeta bir tercüman olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin bu açıklaması sonrasında akıllara ''Türkiye neden bir anda ABD ve müttefiklerine tekrar yanaştı?'' sorularını beraberinde getirirken, Washington yönetiminden Türkiye'nin olağanüstü olumlu destek açıklamalarına yanıt verilmedi.

İşte O Açıklama


"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 08:52
YORUM EKLE