Teori ve pratikte siyasal iletişim için ADÜ'de buluştular

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), Uluslararası Saraybosna Üniversitesi iş birliğiyle ‘Teori ve Pratikte Siyasal İletişim' sempozyumu düzenlendi.

Teori ve pratikte siyasal iletişim için ADÜ'de buluştular

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), Uluslararası Saraybosna Üniversitesi iş birliğiyle ‘Teori ve Pratikte Siyasal İletişim: Batı Dışı Yaklaşımlar Sempozyumu’ düzenlendi. 

Sempozyumun açılış törenine; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş ve Metin Yavuz, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Topaloğlu, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer, Prof. Dr. Halil Kırnak, Genel Sekreter Vekili Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Aslan, iletişim alanında çalışmalar yürüten akademisyenler ve öğrencilerin  katılımı ile gerçekleştirildi.

"Sadece Türkiye siyasetini değil"

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, sempozyumun Saraybosna Üniversitesi ile olan bağları kuvvetlendirme açısından önem taşıdığını belirtti. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan konuşmasında Türkiye'de siyasal katılımın yüksek olduğunu vurguladı Rektör Bircan, "Ülkemizde yapılan seçimlerde katılım oranı yüzde 90’ı geçiyor. Her vatandaşımızın siyaset hakkında mutlaka bir fikri vardır. Halkımız, gündemi medya aracılığıyla takip eder, sadece Türkiye siyasetini değil, dünya siyasetini de bilir” şeklinde ifade etti. 

İzzetbegoviç ve Menderes’in fikirleri yol gösterici

Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin tanıtım filminin ardından konuşan, Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Topaloğlu rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in şehri Saraybosna'dan Şehit Adnan Menderes'in şehrine selam getirdim ifadelerini kullanarak konuşmasına başladı. İzzetbegoviç ve Menderes’in fikirlerinin bu tür sempozyumlarda yol gösterici olduğuna değinen Topaloğlu, "İzzetbegoviç ve Menderes’in fikirlerinin bu tür sempozyumlarda konuşulacak konulara yol gösterici olması temennisinde bulunuyorum, iletişimin temeli sözdür. İnsanın en önemli vasfı konuşarak iletişim kurmaktır. Sözün hakikati ne kadar sağlamsa, varlığı ve gücü de o kadar sağlamdır” ifadelerine yer verdi. 

Özel oturumda Naci Bostancı konuk edildi

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen ve moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yaptığı, AK Parti Grup Başkanı, Ankara Milletvekili Naci Bostancı’nın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Sempozyum Özel Oturumu’ katılımcıların büyük beğenisini topladı. Kitle İletişim araçlarının ve insanların ortak bir duygu etrafında toplanmalarının önemine değinen Bostancı. "Uzun yıllar önce vatan kavramının ve milliyetçi duyguların oluşmasında gazetelerin etkisi büyüktü. Gazetelerden sonra radyolar kolektif bir bilinç oluşturması açısından önemli rol oynadı. Günümüzde de kitle iletişim araçları siyasal iletişimin vazgeçilmez bir unsuru olarak önemini korumaktadır” dedi. 

Bireylerin sınırsız özgürlüğü söz konusu değil

Bireylerin sınırsız özgürlüğünün söz konusu olmadığını söyleyen Prof. Dr. Naci Bostancı. " Irmağın ırmak olabilmesi için iki sınırı olması lazım. Kamunun insanla olan ilişkilerinde de sınırlar vardır. Önemli olan otorite ve özgürlükler arasındaki ibre nerede olacak, bu sınırlılıkları belirlemektir” şeklinde ifade etti. Batı medeniyetinin temellerinde kan, gözyaşı ve kölelik olduğunu kabul eden Prof. Dr. Naci Bostancı, insanları acımasızca köleleştiren bir çarkın içinde Batı’nın medeni olduğunu dayatmasının ironiden başka bir şey olmadığını aktardı. Oturumun sonunda Prof. Dr. Naci Bostancı katılımcıların sorularını yanıtladı. 

Sempozyumun ikinci gününde; Siyasal Olaylar, Siyasal Semboller, Siyasal Aktörler, Politik Teori, Kamuoyu, Medya Teorileri, Siyasal İletişim, Siyasal Reklam, Sendikal Kriz ve Halkla İlişkiler, Dijital Siyaset ile Katılımın Değişen Kimliği ve Dili, Kamuoyu Araştırmaları, Sosyal Medya, Toplumsal Hareketler, Darbeler, Uluslararası İlişkiler gibi konuların yer aldığı bildiriler sunulacak. 

YORUM EKLE