Sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi? Sokağa çıkma yasağı nedir?

Corona virüs sebebi ile dünyanın bir çok ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye önlem amacı ile bazı önlemler aldı. Önlemler arasında topluluğun oluşturduğu yerlerde birçok iş yerleri geçici olarak kapandı. Bu kararla birlikte insanlar sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? sorusunu sormaya başladı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi? Sokağa çıkma yasağı nedir?

Ülkemizde görülen Corona virüs salgınından sonra insanlar sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını merak etmeye başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine corona virüs konulu ek genelge gönderdi. Genelgede tiyatro, konser salonu, gösteri merkezi, sinema, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

Türkiye'de şimdilik sokağa çıkma yasağı alınmadı. Fakat kişiler sokağa çıkma yasağı nedir? sorusunu sormaya başladılar. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDİR?

Sokağa çıkma yasağı devlet tarafından belli bir düzenleme ve süre uygulanarak verilen emirdir. Sokağa çıkma yasağı, her şeyden evvel halk ayaklanmasını, isyanı ve şiddeti önlemesi ve kontrol etmesi için tasarlanmış kısıtlamaları genellikle arzu edilen ve gerekli görülen ya da en kötüsü katlanılmak zorunda olunan bir durumdur.

TÜRKİYE’DE SOKAĞA ÇIKMA YASASI YETKİSİ NASIL KULLANILIR?

Mevcut hukukta sokağa çıkma yasağı ‘yetkisi’ iki durumda verilmiştir: Resmi olağanüstü hal ilanından sonra olağanüstü hal idaresine ve sıkıyönetim ilanından sonra sıkıyönetim komutanına. İki durum da Anayasa’da tanımlanmış hukuku askıya alma müesseseleri içinde verilir.

1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu’nun 3’üncü maddesinde, sıkıyönetim komutanının yetkilerini düzenleyen madde şöyledir:

Madde 3/l. “Sokağa çıkmayı kayıtlamak ve yasaklamak ve gerektiğinde sivil savunma tedbirlerinin tümünü veya bir kısmını aldırmak;”

2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun a ve b bentleri de şöyle:

a) Sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak,

b) Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak,

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 14:21
YORUM EKLE