Sağlık İş, sürekli işçilere imzalatılan belirsiz süreli iş sözleşmesi için mahkemeye başvurdu

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı'nın taşerondan kadroya geçen sürekli işçilere imzalattığı belirsiz süreli iş sözleşmesinin 4. maddesindeki değişiklik sebebi ile Sağlık İş Sendikası mahkemeye başvurdu.

Sağlık İş, sürekli işçilere imzalatılan belirsiz süreli iş sözleşmesi için mahkemeye başvurdu

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde taşerondan 375 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçilere belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalatmıştı. Sağlık İş Sendikası imzalanan sözleşmede 4. maddenin değiştirilmesi ve işçiye zorla imzalatılması hususunu göz önünde tutarak mahkemeye başvurdu.

KANUNSUZLUĞA DUR DEDİK başlığı ile yayınlanan bildiride işçinin ekmeğinin amire bırakılamayacağını bildirdi. Belirsiz süreli iş sözleşmesinin ilgili 5. ve 7. bentlerindeki sendikal ve idari mobbinglere ve keyfi uygulamalara dur demek için yargıya taşıdıklarını belirten Sağlık İş sendikası mahkeme tutanağı aşağıdadır.

ANKARA NOBETCİ İŞ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İHTİYATİ TEDBİR TALEBİDİR.

DAVACI: Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanlığı

Vekil: Av. Kadir ATICI

Davalı: T.C Sağlık Bakanlığı

Dava Konusu: Davalı Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 375 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler hakkında 25.07.2018 tarih ve 1312 Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Sağlık Bakanlığı Belirsiz İş Sözleşmesinin “İşçinin Görev Yapacağı işler” başlıklı bölümünde yapılan değişiklikle alakalı 23.01.2020 tarih ve 310 sayılı Makam Onaylı kararına göre Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 24.01.2020 tarih ve E. 317 sayılı tek taraflı olarak belirsiz iş sözleşmesinde değişiklik yapılmasına dair talimat ve emir olarak tüm birimlere gönderilen ve işçilere zorla imzalatılan işleminin öncelikle İHTİYATİ TEDBİR KARARI VERİLMESİ ve dava sonuçlanıncaya kadar TEDBİREN DURDURULMASINA ve sonrasında İPTALİNE karar verilmesi talebimizdir.

Sağlık İş Sendikası daha öncede Sağlık Bakanlığı'na konuyla ilgili yazı yazdığını açıkladı. Açıklamada:

"Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, Sağlık Bakanlığına, Sendikamızın ve iş kolumuzdaki çalışanların haklı endişelerinin giderilmesi için yayımlanan Ek Belirsiz Süreli İş Sözleşmesindeki ilgili 5. Ve 7. bentlerinin, sendikal ve idari mobbinglere sebebiyet vermeyecek şekilde acilen tekrar düzenleme yapılabilmesi hususunda yazı yazdık.

İŞTE BAKANLIĞA GÖNDERDİĞİMİZ YAZIMIZ:

haberkusagi.net özel haber

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 21:34
YORUM EKLE