Potasyum siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi neden olur?

Türkiye'de çeşitli illerde siyanür zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybedenler olmaya başladı. Bunun üzerine vatandaşlar siyanür nedir? siyanür zehirlenmesi neden olur? araştırmaya başladı.

Potasyum siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi neden olur?

İstanbul Bakırköy'de biri çocuk 3 kişinin siyanürden ölmesi ve daha önce Fatih ve Antalya'da siyanürden dolayı hayatını kaybedenler olması vatandaşlar üzerinde Siyanür Nedir? Siyanür zehirlenmesi neden olur? sorularına cevap aramaya başladı. 

Yüksek miktarda siyanürün tehlike arz etmektedir. Fakat az miktarda çeşitli yiyeceklerin içinde bulunur. Sigara dumanı ve yangın dumanının solunmasından dolayı maruz kalınmaktadır. Siyanür kanda bulunan methemoglobin'e irreversible (geri dönüşümsüz) bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksi'ye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz.

POTASYUM SİYANÜR ZEHİRLENMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Potasyum siyanür zehirlenmesinde vücutta etkisini çok hızlı bir şekilde kendini gösterir. 

Siyanik potasyum, alındığında, toz ve çözelti buharlarının solunması ile zehirlidir; Ayrıca, özellikle hasar görmüşse cilde nüfuz edebilir. İnsanlar için ölümcül potasyum siyanid dozu, vücut ağırlığının 1.7 mg'ıdır. İlaç yüksek derecede toksik madde grubuna aittir, kullanımı tüm olası ciddiyetle kontrol edilir.

Siyanürün etkisi glikoz ile birlikte zayıflar. Çalışırken bu zehirle temas kurmak zorunda kalan laboratuar çalışanları, yanaklarının arkasında bir parça şeker tutarlar. Bu, yanlışlıkla kana giren toksinin mikroskobik dozlarını nötralize etmenize izin verir. Ayrıca, zehir tam olarak mideye daha yavaş emilir, bu da vücudun glikoz ve diğer bazı kan bileşikleriyle oksidasyon yoluyla zararlı etkilerini azaltmasını sağlar. Plazma litre başına yaklaşık 140 µg olan az miktarda siyanür iyonu kanda dolaşarak metabolizmanın doğal bir metabolitidir. Örneğin, B12 vitamin - siyanokobalaminin bir parçasıdır. Ve sigara içenlerin kanında iki kat daha fazladır.

Tedavide amaç zehirli maddenin zehirsiz başka bir metabolite çevrilmesidir. Bunun için öncelikle hastaya sodyum nitrit verilir. Bu madde methemoglobin'e siyanür ile yarışmalı olarak bağlanır ve siyanür bu sayede methemoglobin'e bağlanamaz. Daha sonra verilen sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girerek tiyosiyanat oluşturur. Bu madde vücut için toksik değildir ve böbreklerden atılır.

Hidrojen siyanür zehirlenmesinden muzdarip insanlar, ölümcül kimyasal maddeye maruz kaldıktan birkaç saniye sonra etkilerini hissedebilirler.

Belirtileri zayıflık baş ağrısı, bulantı ve solunum güçlüğüdür.

Siyanür zehirlenmesi yaşayanlar kalp krizi geçirmeden ve ölmeden önce bayılabilir ve nöbet geçirebilirler. Zehrin yutulduktan sonra bile zararsız hale getirilmesi için uygulanan siyanid antidotlar vardır. Siyanür kaynaklı bir ölümün yaşandığı kapalı ortama girilmeden önce gerekli önemlerin alınması gerekmektedir.

SİYANÜR ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Siyanür çok hızlı hareket eder. Yani siyanür dakikalar içinde öldürme potansiyeline sahiptir. Toksik siyanüre maruz kalma belirtileri, maruz kaldıktan birkaç saniye ila birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir.

Belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • genel bir kırılganlık ve fiziki zayıflık hissi
  • mide bulantısı
  • baş ağrısı
  • nefes almada zorluk
  • bilinç kaybı
  • kalp durması

Kişinin siyanür zehirlenmesinden ne kadar ciddi şekilde etkilenildiği, aşağıdakilere bağlıdır:doz

  • siyanür türü
  • ne kadar süre maruz kalındığı

Siyanür maruziyeti yaşamanın iki farklı yolu vardır. Akut siyanür zehirlenmesinin acil, genellikle hayatı tehdit edici etkileri vardır. Kronik siyanür zehirlenmesi zaman içinde daha az miktarda maruz kalmadan kaynaklanır.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 13:58
YORUM EKLE