Konya'da tepki gören kampanya

Konya Selçuk Üniversitesi'nde bir topluluk, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı vagonlarda seyahat etmesi gerektiğini öne sürdü.

Konya'da tepki gören kampanya

Konya Selçuk Üniversitesi'nde bir topluluk, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı seyahat etmesi için imza kampanyası başlattı. Kadın ve erkeklerin aynı aracı kullanmamasıyla cinsel tacizlerin ve diğer olayların son bulacağını iddia eden kampanya başladığı andan itibaren büyük tepki gördü. Bunun bir saçmalık olduğunu düşünen öğrenciler, topluluğa tepki gösterdi.

Twitter'da #ayırma hashtag'ine onlarca tweet atan öğrenciler, Halkla İlişkiler Topluluğu'nun bu kampanyaya karşı açıklamasını ise defalarca paylaştı.

İşte o açıklama:

"Üniversitemiz bünyesine bağlı “Mescid Topluluğu” tarafından başlatılan toplu ulaşım araçlarında kadın erkek ayrı vagon talebine karşı cevabımızdır:

Bu talep toplumsal düzene aykırı olup aynı zamanda kişilerin sosyal hayatında bir çok aksaklığa sebep olacak düzeydedir. Toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler; annesi, ablası ve kız arkadaşları gibi yakınları ile bu araçları sıklıkla kullanmaktadır. Tramvay hattının bir saatlik ortalama ulaşım süresi göz önünde bulundurulacak olursa Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden hastasıyla Zafer'e kadar refakat etmek zorunda olan kişinin onu başka bir vagonda yalnız bırakması sizce mümkün müdür? Yürümekte zorlanan yaşlı annesinin uzun tramvay yolculuğunda farklı vagonda kalması sizce normal midir? Bir kişi hamile eşini nasıl yalnız bırakabilir? Bir kişi küçük kardeşini nasıl yalnız bırakabilir? Bu talebiniz tamamen gerçek dışıdır. 
Biraz düşününce bu talebin bir çok kişinin hayatını nasıl olumsuz etkileyeceği ortadadır. Sadece biraz düşünmek sizin için yeterli olacaktır.

Temel sorun erkekle kadının aynı vagonda olması değildir!  Vagonları ayırmaktan önce toplumun eğitimi için emek ve çaba harcanmalıdır. Üniversite dediğimiz yer bilim yuvası, üniversite öğrencileri ise bilim insanı  ve eğitici adayıdır. Bu vasıfa sahip kişiler topluma karşı sorumluluklarını onların hayatını olumsuz etkileyecek ayrıştırıcı hareketlerden önce toplumu eğitici bilgilendirici ve birleştirici faaliyetlerde bulunmalıdır"

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 10:36
YORUM EKLE