Aydın’da Deprem Tehlike Haritası Semineri Düzenlendi

Aydın’ın Didim ilçesinde, “Yeni Bina Deprem Yönetmenliği ve Deprem Tehlike Haritası” konulu seminer düzenlendi.

Aydın’da Deprem Tehlike Haritası Semineri Düzenlendi

Kentleşmenin hızlı yaşandığını Savunan Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru,“Kentleşmenin hızla yaşandığı ülkemizde kentleşme sorunların çözümünde jeoloji mühendisliğin etkinliği ve önemi hızla artarken ülkemiz birinci derecede deprem bölgesi olmasına rağmen, farklı afet olaylarına maruz kalmasına rağmen bugün devlet kurumlarımızda, il ve ilçe belediyelerimizde yapı denetim sistemin de jeoloji mühendisleri ya yoktur yada yeterli olarak yer verilmemiştir” ifadelerni kullandıProf. Dr. Ali Haydar Kayhan, sunumun da yeni bina deprem yönetmenliği konusun da ayrıntılı bilgiler verirken, yerinde dökme betonarme bina taşıyıcı ve sistemlerin tasarımı hakkında da katılımcılar tarafından yöneltilen sorulara da yanıtlar verdi. 
Hasar ve can kaybına neden olacak büyüklükte bir depremin, belli bir yerde ve zaman aralığı içerisin de meydana gelme olasılığın ve bu depremin gerçekleşmesi halinde belli uzaklıklarda oluşturabileceği yer hareketi düzeylerinin belirlenmesi ‘deprem tehlikesi’ olarak tanımlandığını belirten Doç. Dr. Bülent Özmen, sunumun da belirli uzaklıklarda oluşan ve ayrı değere sahip olan yer ivmesi değerlerinin birleştirilmesi ile deprem haritası veya deprem bölgeleri haritaları hakkında bilgiler verdi. 
Yapılan araştırmalar da veriler Aydın il geneli dahil Büyük Menderes havzasının deprem açısından riskli bölge olduğu, yeni bina deprem yönetmenliğine göre yapıların inşa edilmesi yönün de yapılan seminerde önemle vurgu yapıldı. 

İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 13:43
YORUM EKLE