Ankara'nın başkent oluşunun 95'inci yıl dönümü etkinlikleri başladı

Ankara'nın başkent oluşunun 95'inci yıl dönümü kutlamaları başladı. Anıtkabir ziyareti ile başlayan kutlamalar gün boyu düzenlenecek çeşitli etkinlikler ile devam edecek.

Ankara'nın başkent oluşunun 95'inci yıl dönümü etkinlikleri başladı

Ankara'nın başkent oluşunun 95. yıl dönüü kutlaması Anıtkabir ziyareti ile başladı.

Ankara'nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yasa önerisin kabulünün 95. yılı etkinlikleri dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi. Düzenlenen törene, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri, Seğmenler ve öğrenciler katıldı. Vali Topacanın molezeye çelenk koymasının ardından saygı duruşu gerçekleştirildi, ardından da İstaklal Marşı okundu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Vali Topaca Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Önemli bir karargah olmuştur

Anıtkabir özel defterine yazan Vali Topaca, Ankara, milletimizin mukadderatının şekillendiği önemli bir karargâh olmuştur dedi. Vali Topaca, "Büyük Atatürk, Ankara’nın başkent oluşunun 95. yıl dönümünde huzurlarınıza gelmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bağımsızlık mücadelemizde stratejik kararların alınmasına ve Cumhuriyet’e uzanan yolda temel kurumların kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara, milletimizin mukadderatının şekillendiği önemli bir karargâh olmuştur. Milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olan Ankara, Cumhuriyet’le birlikte hızlı bir gelişme sürecine girmiş, bugün hepimizi gururlandıran bir marka şehir hâline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olma onurunu layıkıyla taşıyan Ankara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hedeflerimize ulaşmada üstlendiği öncü rolünü sürdürecek, sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkılarına devam edecektir. Ruhun şad olsun" şeklinde ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bir mesaj yayımladı 

13 Ekim Ankara'nın başkent olması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kutlama mesajı yayınladı. Anadolu’da küçük bir şehir olan Ankara, gelişme ve ilerleme mücadelemiz sırasında da hızla kalkınarak çağdaş bir başkent olmuştur diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aziz milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde tarihi bir misyon üstlenen, stratejik kararların alınmasına ve Cumhuriyet’e uzanan yolda temel kurumların kuruluşuna ev sahipliği yapan Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyorum. Milletimizin yegane temsilcisi, milli mücadeleye yön veren Büyük Millet Meclisimiz, istiklal savaşımızın kazanılmasının ardından, geleceğimizin şekillendiği önemli bir karargah olan Ankara’yı, yeni kurulan Cumhuriyetimizin başkenti ilan etmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’da küçük bir şehir olan Ankara, gelişme ve ilerleme mücadelemiz sırasında da hızla kalkınarak çağdaş bir başkent olmuş; demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin beşiği olarak, Türkiye’nin muasır medeniyet yürüyüşüne önderlik etmiştir. Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 14:31
YORUM EKLE