Alacağı pırlantanın prenses olmasını isteyen biri pırlantanın hangi özelliği hakkında bir istekde bulunmuş olur?

Sizce kim milyoner olmak ister yarışmasında sorulan 'Alacağı pırlantanın prenses olmasını isteyen biri pırlantanın hangi özelliği hakkında bir istekde bulunmuş olur? ' sorunun cevabı nedir?

Alacağı pırlantanın prenses olmasını isteyen biri pırlantanın hangi özelliği hakkında bir istekde bulunmuş olur?

Soru: Alacağı pırlantanın prenses olmasını isteyen biri pırlantanın hangi özelliği hakkında bir istekde bulunmuş olur?

A) Kesim Şekli

B) Ağırlığı

C) Rengi

D) Parlaklığı

Cevap: A

Pırlanta Kesimi

Pırlanta, ham elmas taşın kesimi sırasında kullanılan, içerisinden geçen ışığın en yüksek düzeyde, sanki içerisinde alev varmış gibi yansıtmasını sağlayan bir kesim tekniğidir. Pırlanta kesim elmaslarda 55 ile 58 arasında cilalanmış yüzey bulunmaktadır. Pırlanta kesim elmasta olduğu gibi diğer değerli taşlar üzerinde de uygulanabilmektedir.

Pırlanta kesim sırasında ham elmasın büyük bir kısmı kaybedildiği için bu kesim tekniği kullanılan taşlar daha değerli olmakla birlikte kaybı en aza indirgemek için pırlanta kesimde kullanılacak ham taşların 8 yüzeyli (geometrideki adı octahedral) olmasına özen gösterilmektedir.

Ham elmas kesilirken taşın ağırlığının %50’ye kadarı kesim sırasında kaybedilmektedir. Bu sebeple değişik şekillerdeki ham elmaslar için kaybı en aza indirgemek açısından farklı kesim teknikleri uygulanmaktadır. Bu teknikler arasında yer alan pırlanta kesimi taşın ışığı maksimum oranda yansıtması amacıyla kullanılmaktadır.

Elmasa üstten yuvarlak, yandan koni görünümünü veren pırlanta kesimi ilk olarak 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından uygulandı.

Tolkowsky’nin karışık matematik formülleri ve geometrik şekilleri kullanmasıyla ortaya çıkan kesim türü, içine aldığı ışığı çok farklı yüzeylerden yansıtan ve elmasın büyüleyici bir görüntü kazanmasını sağlayan “brillant cut” yani “pırlanta kesim” olarak kabul gördü.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 21:48
YORUM EKLE