Akıllı trafik lambası geliyor

Kırıkkale'de hayata geçirilen “Durmak Yok, Yola Devam” projesi kapsamında geçiş üstünlüğü bulunan araçlar kırmızı ışık da beklemeyecek ışık akıllı komut sistemi sayesinde yeşile dönüşecek.

Akıllı trafik lambası geliyor

112 Acil Çağrı Merkezi tarafından hazırlanan “Durmak Yok, Yola Devam” projesi Kırıkkale’de hayata geçirildi.

AFAD gibi araçlar trafik lambalarına 600 metre yaklaştığında kırmızı ışıklar yeşile dönüşecek. Bu proje sayesinde acil servis araçları artık kırmızı ışıkta zaman kaybı yaşamayacak. Proje; Kırıkkale Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Orman İşletme İl Müdürlüğü ve AFAD işbirliği ile hayata geçirildi. 

"Tek çatı altında toplandığımızda birlik oluruz"

Kırıkkale İl Acil Çağrı Merkezi Müdürü Muhammed Ali Tekinay yaptığı açıklamada tek çatı altında olduğumuzda gücümüzü ve kuvvetimizi gördük dedi. Tekinay, “Biz bu tek çatı altında toplandığımız zaman birlik ve kuvvetimizi gördük. Bu amaçla biz de şöyle bir proje hazırladık. Dedik ki? Biz bu birlikteliği ve kuvveti daha etkin, daha verimli, nasıl kullanabiliriz? İnsanlara daha iyi nasıl hizmet sunabiliriz? Bu amaçla, “Durmak Yok Yola Devam” isimli projemizi faaliyete geçirmeye karar verdik. Ahiler Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yürüttüğümüz projemizde emniyet, Jandarma, AFAD, Orman yangın ve Kırıkkale Belediyesi ile ortaklaşa işbirliği ile hazırladık” ifadelerine yer verdi. 

"Artık zaman kaybı olmayacak"

Hazırlanan proje kapsamında geçiş üstünlüğü bulunan araçların, artık zaman kaybı yaşamayacağını aktaran Tekinay, "Trafiği sadece Acil Çağrı hizmeti veren aracı açarak yolumuzun açılması ve ambulansımızın, polisin, müdahale edeceği olaya ya da müdahale sonrası tekrar merkezine dönüşü için zaman kaybını sıfıra indirmek. 600 metre mesafeli araçlarımıza koyacağımız bir sensör ile sistemin araca algılamasını sağlayıp zamanında gideceği yere ulaşacak” şeklinde ifade etti. 

"Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceğiz"

Bu proje ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceklerine değinen Tekinay, "Acil Çağrı hizmeti veren araçların öncelik ışık sisteminde öncelikli yol tanınan bir sistem yok. Biz ilk kez yapmayı istiyoruz. Ahiler Kalkınma Ajansı projemize aldı inceledi. Şu an projemiz sıralamada sırasını bekliyoruz. İnşallah uygularsak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip amacımız da tekrar söylüyorum. Şu Biz bir canı kurtarırsak bütün canlıları kurtarmış gibi seviniyoruz. Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Şu an sıralama listesinde sıralamamızı bekliyoruz. Bundan sonraki aşama ise Ahiler Kalkınma Ajansı bize hadi yürüyelim dediği zaman biz yürüyeceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 17:43
YORUM EKLE