4-D işçilerinden TBMM'ye dilekçe yağmuru

Yayınlanan KHK ile taşerondan 4D kadrosuyla kamuya alınan işçiler, toplu iş sözleşmesine dahil olmak için TBMM'ye dilekçe yağdırıyor.

4-D işçilerinden TBMM'ye dilekçe yağmuru

Kadroya geçtikleri halde özlük haklarında herhangi bir iyileşme olmadığını söyleyen 4D işçileri ayrıca 2019 yılı içerisinde yapılacak olan işçiler toplu iş sözleşmesine Yüksek Hakem Kurulu kararı ile dahil olmak için TBMM'yi dilekçe yağmuruna tuttu.

"4 bin imza atıldı"

Yüksek Hakem Kurulu kararı ile sendikal hakları ellerinden alınan 4D işçileri. Sosyal medya aracılığı ile örgütlenerek TBMM’ye dilekçe verdi. TBMM'ye iletilen dilekçede, “696 sayılı KHK ile kadro alanlar olarak 2019 toplu iş sözleşmesine dâhil olmak istiyoruz” denildi. 4 bin kişisin imzasının olduğu söylenen dilekçe ile Cimer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Toplu iş sözleşmesi daire başkanlığına hitaben: "ÇSGB, Yüksek Hakem Heyeti Kurulu kararıyla bağıtlanan; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 ve geçici 24 üncü maddeleri uyarınca idarelerce Kamu veya Mahalli İdare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak toplu iş sözleşmesi hükümleri gereğince,01.01.2018 tarihinde başlayıp 31.10.2020 tarihinde son bulacak %4+4 oranında verilen zam oranlarının yetersiz kalması nedeniyle 2019 yılında kamu işçileriyle yapılacak olan Kamu Çerçeve Sözleşmesi protokolüne dahil edilmeyi ve bu protokole tüm işçileri kapsamasını arz ederim” ifadelerine yer verildi. 

"Sendikal hakları gasp edildi"

Belediye-İş Sendikası 11. Genel Kurulunda konuşan Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özdemiroğlu, 696 Sayılı KHK ile  taşerondan kadroya geçirilen işçilerin hak kayıbına uğradıklarını, sendikal haklarının gasp edildiğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 11:35
YORUM EKLE