FİNLANDİYAʼDAKİ ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİ

Bahçe duvarı olmayan , sınır çizilmeyen okulların bahçesi bisikletlerle doludur çünkü bizdeki gibi servis almaz öğrenciyi. 

***

Sınıflara geçildiğinde ayakkabısını çıkartır , öğrenci koridorda çorapla dolaşır , böylelikle dışarıdan toz çamur taşımaz, kendini evinde hisseder.Nasıl rahat etmek istiyorsa sınıfta öyle oturur , dilerse bir plates topunun üzerinde de oturabilir derste.

***

Özel okul yok , sınav yapılmıyor , yapılsa da öğrenciyle paylaşılmıyor sonuç.Not kaygısı , notla korkutan öğretmenler Finlandiyaʼda yoktur.Günlük 4 saat ders yapılır , küçük öğrenciler oyunla öğrenir.

***

Gelelim öğretmenlere.Hepsi master diplomalıdır,bizdeki gibi sınıf öğretmeni anaokuluna giremez , din kültürü öğretmeni trafik dersine sokamazsınız mesela ya da fen bilgisi öğretmeni sağlık dersine giremez.

***

Dersler 45 dk , teneffüsler 15 dakikaya ek 45 dakikalık ek teneffüsler var, öğrenciler o arada spor yapıyorlar.Her anaokulu öğrencisi her gün hava şartları ne olursa olsun bir saatini dışarıda geçirir.

***

Öğle yemeklerini devlet karşılar , al para kantinden al bir şeyler diyemezsiniz çocuğa çünkü kantin yok.Vergi veriyorsam devlet karşılar mantığı onlarda uygulamaya geçmiş.Ne kadar ,ne yiyeceğine öğrenciler karar veriyor, isterlerse sınıflarında bulunan fırınlarda kendi kek , kurabiyelerini kendileri yapabilirler, tekrar toplamak kaydıyla tabiki böylelikle sorumluluk bilinci aşılanır.

***

Şimdi düşünüyorum da köy enstitülerine sahip çıksaydık biz de böyle olabilir miydik dostlar. 

YORUM EKLE