1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Ziraat Bankası Çıldırdı! Ziraat'tan Büyük Müjde Hesap Açana Devletten Karşılıksız 27 bin TL!
Ziraat Bankası Çıldırdı! Ziraat'tan Büyük Müjde Hesap Açana Devletten Karşılıksız 27 bin TL!

Ziraat Bankası Çıldırdı! Ziraat'tan Büyük Müjde Hesap Açana Devletten Karşılıksız 27 bin TL!

Ziraat Bankası resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre bankadan ev almak için hesap açacak yurttaşlara devlet tarafından karşılıksız 27 000 TL para ödeneceği bildirildi. Peki devletin vereceği paradan nasıl faydalanabiliriz?

A+A-

Ziraat Bankası resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre bankadan ev almak için hesap açacak yurttaşlara devlet tarafından karşılıksız 27 000 TL para ödeneceği bildirildi. Peki devletin vereceği paradan nasıl faydalanabiliriz?

DEVLETTEN DESTEK

Konuya dair oluşturulabilen açıklamada, “Ziraat Bankası’na gelip bir Konut Hesabı açtırın. En az 3 sene birikim yaparak ilk konutunuzu aldığınızda toplam birikiminizin %20’sine kadar devlet katkısı hesabınıza eklensin.” İfadeleri kullanıldı.

NASIL FAYDALANABİLİRİZ?

07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları,
Konut satın almadan evvel en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar,
Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içerisinde gerekli belgelerle Bankamıza başvuranlar Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan yararlanabilecektir. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kaybolacaktır.

Devlet katkısı almak için müracaatlan konut dışında, 07.04.2015 tarihi itibariyle devlet katkısına konu olacak nitelikte diğer bir konut edinilmemiş olunması gerekiyor.

KONUT HESABI DEVLET KATKISIYLA NASIL BAŞVURULUR?

En az 36 aylık düzenli birikimini tamamlayan ve konut alımı yapan katılımcılar konut hesabı için Devlet katkısı müracaatsu yapabilecektir.
Katılımcıların hesap kapama ve müracaat işlemlerini konut alımı yapıldıktan ve tapu belgesi edinildikten sonra yapmaları gerekiyor.

Katılımcıdan İstenen Belgeler;

Tapu belgesi aslı

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Kat irtifakı bulunan (kat mülkiyeti bulunmayan) tapuların yapı kullanma izin belgesinin aslı

Kat mülkiyetli olmayan konutlarda yapı kullanma izin belgesi bulunmaması durumunda ise yapı kullanma izin belgesi alınana kadar konut hesaplarının kapatılmaması ve düzenli birikimlerin sürmesi gerekiyor.

Devlet katkısı için müracaat, fakat yapı kullanma izin belgesi alındıktan sonra yapılabilecektir.”

KONUT HESABI NEDİR?

Konut hesabı, gerekli koşulları sağlamakta olan hesap sahiplerinin bankada belirli bir miktar birikim yaparak, bu birikimlerine en fazla %25 devlet katkısı alabilecekleri, en az üç yıl süreyle açılan vadeli mevduat hesabıdır. Konut hesabının açıldığı tarih boyunca henüz kendi adına kayıtlı taşınmazı bulunmayan her Türk vatandaşı; bankalardan açacağı konut hesabına asgari üç sene boyunca yapacağı birikimlerine faiz alabildiği gibi hemde %25′ ye varan devlet katkısı da alabiliyor.

Konut hesabının faizsiz açılması halinde hesaba herhangi bir faiz tahakkuku gerçekleşmiyor ve devlet katkısı sadece birikim yapılan tutar üzerinden hesaplanıyor. Faizli ya da faizsiz de açılabilen bu devlet katkılı konut hesabından faydalanmak isteyen kimselerin belli koşulları da sağlaması gerekmektedir.

KONUT HESABI AÇMANIN ŞAARTLARI NELER?

Türk vatandaşı olan ya da 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesi kapsamına girenler hariç dahil olmak üzere Türk vatandaşı gerçek kişiler konut hesabı açabilir.

Devlet katkısından faydalanılabilmesi için Türk vatandaşı

olunmasının beraberinde 07.04.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ya da müstakil tapulu bir konut niteliğindeki taşınmazın mal sahibi olunmaması gerekir. 07.04.2015 tarihinden önce konut edinmiş ama bu tarih itibariyle adına kayıtlı konutu bulunmayanlar da konut hesabı açabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.