1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. SGK SSK, Bağ-KUR emeklilerine müjde! Nakit İhtiyacı olan bütün emeklilere 5.000 TL anında destek verilecek...
SGK SSK, Bağ-KUR emeklilerine müjde! Nakit İhtiyacı olan bütün emeklilere 5.000 TL anında destek verilecek...

SGK SSK, Bağ-KUR emeklilerine müjde! Nakit İhtiyacı olan bütün emeklilere 5.000 TL anında destek verilecek...

Maddi olarak güçlük içerisinde olan emekliler, avans özelliğinin hali hazırda emekli olanlar için de hayata geçmesini talep ediyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile emekliler acil gereksinimlerini avans üzerinden karşılayarak, kullanmış olduğu avans

A+A-

Emekli yurttaşlar her fırsatta emekli maaşlarının düşük olduğunu söyleyerek zam talebinde bulunuyor. Hükümet emekli kişilerin taleplerini karşılamak amacı ile sene içersinde iki sefer zam yapıyor ancak zam miktarı emekli yurttaşları memnun etmiyor.

Emekli yurttaşlar da acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile değişik uygulamalara yöneliyor. Bu uygulamalardan birisi de 3 maaş avans uygulaması.

SSK, Bağ-Kur, SGK emeklilerine müjde! Başvurana 5.000 TL ödeme!
SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklileri 3 maaş tutarınca avans çekip çekemeyeceklerini merak ediyor. Peki, emekliler hangi hallerde 3 maaş avans çekebiliyor? Emekliler faizsiz avans kullanabiliyor mu? İşte merak edilen soruların cevapları… Emeklilik için gerekli olan koşulları yerine getiren ve emekli maaşı almak için başvuru eden yurttaşlara emekli maaşı bağlanana kadar 3 maaş avans olanağı sunuluyor. Müracaatı sonrasında emekli maaşı 90 gün içerisinde bağlanmayan emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı olarak müracaat yaptıktan sonra 3 net minimum ücret miktarı kadar avans kullanabiliyor. Hali hazırda emekli olanlar için de uygulamanın hayata geçirilmesi halinde emekliler 3 maaş tutarı (5.000 TL) kadar avans kullanabilecek.

Nakit İhtiyacı İçin Avans Kullanılabilecek

2021 emekliye avans para araştırmaları acil nakite ihtiyaç duyan emekliler tarafından sık olarak yapılıyor. Maddi olarak güçlük içerisinde olan emekliler, avans özelliğinin hali hazırda emekli olanlar için de hayata geçirilmesini talep ediyor. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile emekliler acil gereksinimlerini avans üzerinden karşılayarak, kullanmış olduğu avans miktarını maaşından kestirebilecek.

SGK'dan Avans Uygulaması Bekleniyor

Hali hazırda emekli olan yurttaşlar için de SGK'nin bu uygulamayı başlatması isteniyor. Uygulama başlatılırsa nakite ihtiyaç duyan emekliler SGK'ya yazılı müracaat yaparak avans kullanabilecek. Emekliye en fazla 3 maaş tutarı kadar avans verilmekte, ülkemizdeki en düşük emekli maaşı 1.500 TL olduğu için en az 4.500 TL avans kullanılabilecek.
Nakit Avans Neden Kullanılır?

Acil nakite ihtiyaç duyan, bu ihtiyacı bankaların

kredi uygulamalarıyla giderecek zamanı bulunmayan insanların en sık başvuru yaptığı yöntemlerin başında gelmektedir. Nakit avans birkaç farklı tipte elde edilebilmektedir.

İlk olarak kişi kullanmış olduğu kredi kartı üzerinden nakit avans çekebilmektedir. Kartını bankanın ATM'sine taktıktan sonra hesap işlemleri üzerinden nakit avans çekebilir. Diğer işlem türünde ise internet şubesi ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden ilgili hesap numarasına kredi kartının bakiyesi ile EFT/Havale yapılır. Bu işlemi belirli sayıda banka desteklemektedir.

Kredi kullanmak için yerine getirilmesi gerekli olan bir çok şart bulunur, özellikle kredi puanın yüksek olması bu noktada oldukça önemli, kredi puanı yüksek olmayan kişiler genel olarak kredi kullanamıyor ve gereksinimlerini karşılayamıyor. Fakat nakit avans özelliği sayesinde bu koşulları yerine getirmeden kredi kartının limitine göre nakit avans kullanılabiliyor. Hızlı bir biçimde nakit sağlamakta olan bu işlemin normal kredi kullanımındaki faiz oranlarına göre daha yüksek bir faiz oranına sahip olduğunu ve sonraki ekstre döneminde ödenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Talepler Bankalar Birliğine İletildi

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı imzasıyla Türkiye Bankalar Birliği'ne emeklilerin taleplerini içeren yazı gönderilmesinin ardından milyonlarca emekli kurumdan gelecek haberlere kilitlendi. Sayıları 1 milyonu bulan dernek üyelerinin ve toplam sayıları 13 milyona varan emeklilerin yoğun talepleri ile karşılaşıldığı aktarılan yazıda, "Emeklilerimiz de en az 3 ay dahil olmak üzere, kredi geri ödeme taksitlerinin faizsiz olarak ötelenmesini talep etmektedir.

Özellikle özel bankalardan aylık alan emeklilerimizin diğer bir talebi de yaşları nedeniyle evden çıkamadıkları için aylıklarını çekememeleri yüzünden yaşadıkları sıkıntıların giderilmesidir. Sürecin uzaması halinde maaşların 90 günlük süre bitiminde Sosyal Güvenlik Kurumu'na iadesi bile söz konusudur. Bu sorunun da giderilmesi için özel bankalarımızla alınacak önlemlerin görüşülmesini ve soruna çözüm üretilmesini arz ederiz." ifadeleri kullanıldı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.