1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Nakit ihtiyacı olanlar kredi notu artık dert değil! 50 Bin TL Kredi müjdesi geldi!
Nakit ihtiyacı olanlar kredi notu artık dert değil! 50 Bin TL Kredi müjdesi geldi!

Nakit ihtiyacı olanlar kredi notu artık dert değil! 50 Bin TL Kredi müjdesi geldi!

İhtiyaçlarınızı karşılamak için kredi çekmeniz gerekiyor ama bankalardan onay çıkmıyor mu? Korkmayın, artık bunun da bir çözümü var!

A+A-

İhtiyaç kredileri özellikle son dönemde normal bir hayat standardı tutturmak için başvurulan bir yol haline geldi. Eskiden evlilik, iş kurma, araba ya da ev alma gibi büyük nakit ya da peşinat gerektiren işlerde başvurulan ihtiyaç kredisi, artık hemen hemen herkesin temel bir gereksinimi. Fakat çoğu insan kara listede olduğu için ya da kredi notu düşük olduğu için gelir belgesi ve kefil istenmeyen kredilere bile başvuramıyor. Bu duruma düşen ve banka hizmetlerinden yararlanamayan insanların sayısı da gün geçtikte artıyor. Hal böyle olunca, bankalar bu soruna da bir çare düşünmeye başladı. Gelin, finansal sicili bozuk kişilere de kredi şansı tanıyan bankalara birlikte göz atalım. 

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Çıkar mı?

Ödenmemiş kredi ya da kredi kartı borcu yüzünden finansal sicili bozulan kişiler bankaların kara listelerine alınıyor. Bazı bankalar borçların ödenmesi konusunda daha uzun bir süre tanırken bazıları ilk hatanızda sizi kara listeye alabiliyor. Bu bankalara baktığımızda devlet bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kurumların ödeme konusunda daha esnek davrandığını ve çeşitli kredi türleri açarak sicili bozuk olanlara az miktarda da olsa ihtiyaç kredisi imkanı sağladığını görüyoruz.

Öte yandan, özel bankalar bu konuda çok daha az tolerans tanıyor ve müşterilerine kredi onayı çıkarmak yerine kredi notlarını yükseltmek konusunda tavsiyeler veriyor. Kredi notu yükselen kişiler de durumları düzeldikten sonra daha çok kredi çekebiliyor ve geri ödemeyi çok daha rahat yapabilecek hale geliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

1 Başvuru formunda özellikle toplam net gelirinizi sisteme doğru bir şekilde girin. Toplam net gelir maaş ve serbest meslek gelirine ek olarak üzerinize kayıtlı gayrimenkul, düzenli kira ve banka menkul kıymet gelirlerinin toplamıdır. Böyle olanaklarınız varsa sicilinizi düzeltme ve banka onayı alma şansınız artar.

2. Başvuru yapmadan önce gecikmiş borcunuzun kalmamasına dikkat edin. 

3. Borç ödemelerinizi düzenli bir biçimde yapmaya özen gösterin. Kredi kartlarında son ödeme tarihini geçmemek ve asgari tutar yerine tamamını ödemek de lehinize olacaktır.

4. Kredili ürün kullanmak ve bu ürünün ödemesini düzenli yapmak finansal sicilinize ciddi oranda etki eder. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.