1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Merkez bankası uzmanlarından beklenen tespit geldi! Buhar olan rezerv ile 14 milyar doların nereye gitmiş olduğu belirlendi…
Merkez bankası uzmanlarından beklenen tespit geldi! Buhar olan rezerv ile 14 milyar doların nereye gitmiş olduğu belirlendi…

Merkez bankası uzmanlarından beklenen tespit geldi! Buhar olan rezerv ile 14 milyar doların nereye gitmiş olduğu belirlendi…

Merkez bankasına ait rezervlerde yer alan 128 milyar doların bir anda buhar olmasına dair yönelik tartışmalar hız kesmeden devam ediyor.

A+A-

Kurumun kendi bünyesinde yer alan uzmanlar tarafından gelen teknik analize göre merkez bankası geçtiğimiz yıl verilen ucuz faiz oranlı kredilerden dolayı ülkemizden fazladan 13,4 milyar dolar ithalat yaparak döviz kayıp etmiş olduğu belirlendi.

Ülkemizde 128 milyar dolar düzeyinde yer alan döviz rezervlerine ne oldu diye tartışmalar devam ederken merkez bankasından eriyen rezervler için sonunda beklenen açıklamalar ile kritik tespit geldi. Bu süreçlerde merkez bankası uzmanları, hazine ve maliye eski bakanı olarak görev alan Berat Albayrak’ın korona virüs salgın süreçlerinden hemen sonra ekonomiyi daha canlı bir hale getirebilmek için kamu bankaları üzerinden başlatmış olduğu ucuz kredi politikalarının ithalatın körüklenmesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Bundan dolayı da yurt dışına döviz rezervlerinin gitmesine neden olduğu belirlendi. Krediler ile coşmaya devam eden tüketim süreçlerinden dolayı ülkemizin ithalat süreçleri fazladan 13,4 milyar dolar artmasına neden oldu.

Gelir olmasa bile borç çok…

Merkez bankasından gelen cari işlemler açığında kredilerin rolleri başlığı ile hazırlanmış olan teknik analiz süreçlerinde kredi faiz oranlarının bir hayli düşmüş olmasının söz konusu olduğu dönemlerde reel kurlar içerisinde değer kaybı olsa bile ithalat süreçleri artış gösterdi.

Kredi koşullarının gevşemiş olduğu dönemler içerisinde vade süreçlerinin artması ve borç ödeme kapasitelerinin artmasından dolayı taleplerin artış göstermesi, ithalat olaylarının artmasına neden olduğu açıklandı. İstihdam için sunulan imkanların zayıflamasının yanı sıra hane halkı gelirlerinin azalması tüketici kredilerinin harcamalarını finanse etmek için canlı kalmasını sağladıkları belirlendi.

Merkez bankasında görev alan uzmanların hesapladıklarına göre kullanılan ilk yöntem ile 2020 yılında tercih edilen ucuz krediler sayesinde ithalat süreçleri yüzde 5,3 oranında yani 10,2 milyar dolar fazladan olarak hesaplandı. Çok denklemli olarak yer alan modelin tercih edildiği ikinci yöntem teknik hesaplamaları da bol keseden dağıtılan ucuz kredilerden dolayı 13,4 milyar dolar artmasına neden oldu ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.