1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Kara Listede Olan Kişilere Son Kez Şans Verilecek! Kredi Almak İsteyenler Sicil Affı Müjdesi..!
Kara Listede Olan Kişilere Son Kez Şans Verilecek! Kredi Almak İsteyenler Sicil Affı Müjdesi..!

Kara Listede Olan Kişilere Son Kez Şans Verilecek! Kredi Almak İsteyenler Sicil Affı Müjdesi..!

Bankaların kara listesi içerisinde yer alan kişilere son kez kredi şansı verildi. Pandemi süreci öncesinde ve içerisinde kredilerini ödeme konusunda güçlük çeken vatandaşlar kara listede yer almıştır. Kredilerini gününde ödeyemeyen kişiler kara liste içer

A+A-

Bankaların kara listesi içerisinde yer alan kişilere son kez kredi şansı verildi. Pandemi süreci öncesinde ve içerisinde kredilerini ödeme konusunda güçlük çeken vatandaşlar kara listede yer almıştır. Kredilerini gününde ödeyemeyen kişiler kara liste içerisine alınır ve diğer bankalardan da kredi alamazlar.

Vatandaşlar Ne Zaman Kara Liste İçerisine Alınıyor?

Kişiler kara listede olan kişilere kredi imkanı haberini gördükten sonra kendilerinin de bu listede olup olmadığını araştırıyorlar. Bu durum içerisinde de kişiler, bankalar hangi koşullar içerisinde müşterilerini kara listeye alıyor diye araştırma yapıyorlar.

Bankaların vatandaşları kara liste içerisine alması için 90 gün boyunca ödeme yapılmamış olması gerekiyor. Kişiler 90 gün boyunca kredilerini ödemezlerse kara listede yer alıyorlar. Eğer kişiler borçlarını 90 gün içerisinde ödemezlerse 5 sene boyunca bankaların kara listesi içerisinde yer alırlar. 5 sene boyunca bankadan herhangi bir kredi çekme olanakları bulunmaz.

Bankaların kara listesi içerisinde yer alan kişilerin kredi çekmesi için sicillerini temizlemesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler 5 sene boyunca bankanın herhangi bir avantajından yararlanamayacak ve kredi de çekemeyecektir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankaların kara listesinde yer alan kişiler sicillerini temizleyebilirler. Kişilerin sicillerini temizlemeleri için uygulamaları gereken adımlar ise şöyledir;

  • Kişiler hangi bankaya borçlular ise banka ile görüşme sağlayabilir ve yapılandırma gerçekleştirebilirler. Yapılandırma sonucunda kişiler 6 ay içerisinde borcunu tamamen öderse kredi sicili temizlenir. Borcun tamamını ödeyemeyen kişiler daha 72 aya kadar taksitlendirme yaptırabilir ve borcunu daha uzun zamanda ödeyebilir.
  • Kişiler kredi notlarını öğrenmelidir. Kredi notları internet üzerindeki bazı uygulamalarda ya da bankalarda yer alır. Risk raporu ile bu sonuç öğrenilebilir.
  • Avukat ile ilgili bir durum olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer kişilerin borcu avukatlık olmuş ise yapılandırma işlemi gerçekleştirilememektedir. Kişiler bu durumda borcu tamamen ödeyebilir ve haciz durumundan kurtulabilirler.
  • Sicil affı için bütün yöntemleri uygulayan kişiler için yeni kredinin çıkması kesin değildir. Ancak kişiler af sonrasında kredilerine daha olumlu dönüşler alabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.