1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Borcu olanlar dikkat: Kredi borcunu erteleyenlere 100 bin TL kredi kampanyası başladı!
Borcu olanlar dikkat: Kredi borcunu erteleyenlere 100 bin TL kredi kampanyası başladı!

Borcu olanlar dikkat: Kredi borcunu erteleyenlere 100 bin TL kredi kampanyası başladı!

Dünyayı 2020 yılından bu yana kadar adeta alt üst eden korona virüs salgın süreci esnaflardan birçok vatandaşa kadar insanların ekonomik anlamda zorluk çekmesine neden oldu. Bu durum karşısında kredi borçlarını vatandaşlar başka zamanlara ertelemek zorund

A+A-

En çok da bu süreçlerde esnaf ve zanaatkarlar etkilenmek zorunda kaldılar. Halkbank bu zorlu günlerde yine esnaf ve zanaatkarların yanlarında yer almak için düşük faiz oranı ile kredi destekleri sunmaya başladı. Vatandaşlar kredi borçlarının başka bir zamana kadar uzatılması için yönelin alınan karar sonunda resmi gazete içerisinde yayın hayatına başladı. Vade zamanlarından daha sonra kredi sönüm yani kara liste içerisinde yer aldıkları belli olan vatandaşlar taksit sayılarında farklılık olmadan geçmişe ait kalan ödemeleri vadeye yaymak şartı ile beraber uzatabilecekler.

31 Aralık 2020 tarihinden daha önce kullanılan kredilerin borçlarında başvuru şartı da aranmadan faizi ile beraber kalan vadelere yayma işlemleri yapılarak ödemeleri yapılacak. Erteleme süreçlerinden faydalanan esnaf ve zanaatkarların iş  yerinden işçi çıkarmalarına izin verilmeyecek. Kredi borcu erteleme esnafların yeniden bir kredi almasına engel olan hükümleri de ortadan kaldıracak.

Faiz ve vergi…

Başvuru süreçleri içerisinde en ufak bir şart aranmadan faiz tahakkuk etmesi ile beraber vade tarihlerinden bu yana kadar kredi ifta tablosu içerisinde belirlenmiş olan taksit sayıları da değişmeden kalan vadeler ile beraber kalan vadeye yayılacak şekilde eklenmeler yapılacak.

Çalışan sayılarına elleme olmayacak…

Esnaf ve zanaatkarlar için verilen bu destek süreçleri içerisinde erteleme dönemi olduğu süre boyunca iş yerlerinde çalışma hayatına devam eden kişilerin sayılarının azalmayacak olduğuna dair taahhütname alınacak. Eğer bu süreçler içerisinde çalışan sayılarında en ufak bir azalma olduğu tespit edilen esnaf ve zanaatkarlar için erteleme kapsamından çıkarılması söz konusu olacak.

Kişiler yeni kredi alabilecekleri gibi eski kredi için eklenen faiz ve vergiler ile ödeme yapabilecekler. Ertelenen kredi borçları erteleme süresi sonuna kadar asla takip işlemlerine maruz kalmayacaklar. Bu zorlu günler de biraz da olsa rahatlama sunacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.