“Türkiye’den bir Dünya devi kahve temsilcisi çıkabilir”

Kahve, Türkiye’de son yıllarda tüketim ürünleri arasında gözde bir konumda ve kahve pazarı her yıl yüzde 20 büyüyor.

“Türkiye’den bir Dünya devi kahve temsilcisi çıkabilir”

Türkiye’de kahve sektörü hızla gelişti. Sektör her yıl yüzde 20 büyüme kaydederken kahve dükkânlarının da sayısı hızla arttı. Kahve dükkânlarının sayısı arttıkça, Türk halkının da kahve alışkanlıkları ve kültürü değişim gösterdi.

Konya’da bir kafe işletmesinin yöneticiliğini yapan İbrahim Menekşe burada kafe işletmelerine çok az destek olduklarını dile getirirken bölgede yeni olmalarına rağmen ve bölgedeki işletmelerin daha az dikkat ettikleri noktalardan olan dürüstlük, güvenilirlik, temizlik ve kaliteye çok dikkat ettiklerini belirtti.

Bir işletme sahibi olarak mesleki düzenlemeleri yakinen takip ettiklerini söyleyen Menekşe: “ Biz herhangi bir konuda, kurum ve kuruluşlarından maddi anlamda bir destek beklentisi içerisinde falan değiliz. Bu özel bir sektör olduğu için işveren, dükkân sahibi veyahut da kiracı arasında düzenlenen sözleşmelerle yürütülen bir çalışma. Bizim maddi anlamda tek beklentimiz bu cezai yaptırımların mantıksızlığından dolayı durdurulması. Yani belli periyotlarla mesela sigara kontrolü ise bu sürekli yapılması gerekilen bir kontroldür. Ama belli periyotlarla kafelerde sigara içildiği bilindiği için sırayla dolaşıp ceza yazmaları ayda bir, iki ayda bir, 15 günde bir ciddi anlamda bir yük getiriyor. Yani bir iki tane daha personel çalıştırıp da daha kaliteli bir hizmet veyahut bu işin ARGE’sini oluşturabilecek bir bütçe ayırma hususunda önümüze geçmiş oluyorlar.” dedi.

   Kafe işletmelerinin ortak birçok problemleri olduğunun altını çizen Menekşe: “Kafe işletmelerinin en ortak sorunu şu hizmette başarıyı yakalayamayan temsilcilerin diğerleriyle alakalı olumsuz yönde propagandaya girişmesi. Ama ortak bilince ulaşıp da haklarımızı ortak bir platformda temsil edip arayabilecek bir birlikteliği oluşturamamış olmamız en önemli problemlerden. Sektörün temsilcileri daha iyi noktalara gelebilir mi? Türkiye’den bir dünya devi kahve temsilcileri veyahut da işletmeleri çıkabilir mi? bu sorulara yanıt aramalıyız. Yani bu sektörün temsilleri çıkabilir. Biz bunu başaracağımıza inanıyoruz. Hedeflerimiz de bu yönde.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 15:03
YORUM EKLE