Türk İş'ten TİS ve Maaş Zammı Açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay TİS ve maaş zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk İş'ten TİS ve Maaş Zammı Açıklaması

Türk İş 'ten maaş zammı açıklaması.

Türk İş Konfederasyonu ile hükümet arasında kamu kurumlarında çalışan işçilerinin maaş zammı pazarlığı halen devam ediyor. Önceki gün hükümet adına Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu işçileri için istediği zam oranını açıkladı. Yapılan açıklamada hükümet, 200 bin kamu işçisine 2019 'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam teklifini sundu.

Zam teklifi sonrası Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay  bir açıklama yaptı . Atalay yaptığı açıklamada  " Şimdi bizim ağustos sonuna kadar vaktimiz var. Ağustosun sonunda da grev hakkı olanlar greve çıkacak ya da greve çıkmıyorsa yüksek hakem bağlayacak. Süreç bu şekilde işleyecek. Önümüzde zorlu bir süreç var. Burada bizim görevimiz temsil ettiğimiz halkların menfaatlerini nasıl koruruz? " ifadelerini kullandı.

YÜZDE 6 - 7 'Yİ KONUŞMAM

Türk İş Genel Başkanı Atalay Sözcü Gazetesi 'ne yaptığı açıklamaada şu ifadelere yer verdi:

"Ben onları ne oldu ne bitti diye arayıp sormam. Ben süreci beklerim. Yüzde 6, yüzde 7 zammı yok kabul etmem. 6 -7 onlar hiç konuşulacak laflar değil. Onları hiç konuşmam. Benim rakamın yüzde 15 onlar verdi yüzde 5. 3 aşağı 5 yukarı şimdiye kadar bir noktada buluştuk. 8 kere sözleşmede ben varım. Ama şimdi bu buluşacak gibi gözükmüyor. Yani mesafe çok açık.

Benim dediğime yakın bir şey olsun. Gazozun havasını kaçırmamak lazım. Gazozun havası kaçınca su olur. Bu teklif şaka gibi bir teklif."

MEMURLARIN MAAŞ ZAMLARINI DA ETKİLEYECEK

2019 yılının ilk toplu sözleşmesi sonrası önümüzdeki ay kamu personellerinin toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Kamu işçilerine yapılacak maaş zammına paralel olarak memurlara da maaş zammı yapılması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 14:34
YORUM EKLE