Tüm çalışanlar için müjde çifte zam geldi

Yıllarca çalışanların sigortası niteliğinde olan kıdem ve ihbar tazminatına zam geldi.

Tüm çalışanlar için müjde çifte zam geldi

Yıllarca çalışanların sigortası niteliğinde olan kıdem ve ihbar tazminatına zam geldi. 

Posta Gazetesi yazarlarından Bilal Emin Turan, bugünkü köşe yazısında milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem ve ihbar tazminlarında 2019'la birlikte yaşanan artışları açıkladı. Turan; "Kıdem tazminatı, SSK’lı (buna 4A’lı da deniyor) çalışanların güvencesi niteliğinde. İhbar tazminatı da buna dahil. Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir işyerinde en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Ancak üst limiti yani tavan tutarı var. O yıl işçiye her 1 yıl için ödenecek en yüksek tutarı ifade eden tavan, memur maaşlarına, en düşük tutar da asgari ücrete endeksli."

Taban tazminat 2 bin 558 TL oldu

Kıdem tazminatı 2018 yılında asgari ücretin brüt rakamına göre hesaplanmıştı. Yeni yılda asgari ücretin yüzde 26.05 artışla 1603 liradan 2020 liraya  çıktı.  Paralel brüt asgari ücret de 2029 liradan 2558 liraya yükseldi. Bu da bir asgari ücretlinin alacağı tazminatın her yıl için net 525 zamlanması anlamına gelmekte. 

İşten çıkma durumunda da alınabiliyor

Tazminat sadece işten çıkarılma durumunda değil istifa hallerinde de alınabiliyor. Örneğin; erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabiliyor. emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alabilmekte. 8 eylül 1999’dan önce işe girip de 15 yıl sigortalı olan ve en az 3600 günü tamamlayanlar ile 1999’dan sonra ilk defa işe başlayıp 25 yıl sigortalı olup 4500 gün prim ödeyenler istifa edince kıdeme hak kazanıyor. Bunun için SGK’dan ‘Yaş dışında emeklilik şartlarını yerine getirmiştir’ yazısı alınması gerekmekte. fazla mesai nedeniyle ayrılan işçi de kıdem tazminatı almaya hak kazanır. 

Bir tavan sınırı yok 

10 gün sürele ile çalışan bir işçide kıdem tazminatı alabilir fakat işçinin işten ayrılmadan önce işverene ayrılacağını önceden haber etmesi gerekmekte. Haber vermeden ayrılan işçi ise  işverene tazminat öder. İhbar tazminatının hesabında da brüt ücret dikkate alınır. Fakat bir tavan sınırı bulunmamakta. 10 bin lira brüt maaşı ve 5 yıl çalışması olan işçi, net 26 bin 980 lira kıdem, 15 bin 531 lira ihbar tazminatı alma hakkı elde eder. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:04
YORUM EKLE