TÜİK TEFE TÜFE'ye göre 2020 Ocak ayı Resmi Kira Artış Oranı Açıklandı! Kiralar Kaç Lira Zamlandı?

Milyonlarca kiracı tarafından beklenen TEFE TÜFE Aralık ayı enflasyonu açıklandı. Açıklanan rakamla kiracılar kira artışı ne kadar olacak? sorusuna cevap aramaya başladı.

TÜİK TEFE TÜFE'ye göre 2020 Ocak ayı Resmi Kira Artış Oranı Açıklandı! Kiralar Kaç Lira Zamlandı?

TÜİK bugün 2019 yılının Aralık ayı enflasyon oranını açıkladı. Açıklanan ramakla birlikte ev sahipleri ve kiracılar Ocak ayında uygulanacak olan resmi kira artışını merak etmeye başladı.

TÜİK'in TEFE TÜFE oranlarına göre Ocak 2020 kira artış oranı, 2019 yılının Aralık ayı itibari ile kira sözleşmesi sona eren ve Ocak ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kiracılar için ev sahipleri tarafından uygulanacak olan en yüksek kira zam oranı sınırı olarak uygulanacak. 

EV SAHİPLERİ 2020'DE KİRAYA EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmesinde kira zam oranını enflasyon farkına göre belirlenmesi gözleri 2019'un Aralık ayına ait enflasyon oranına çevirdi.

Yasal kira artış oranı o ay açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması olarak kullanılmakta olup bu oran uygulanabilecek en üst rakamdır. 

Yani ev sahipleri kiraya en fazla zam yapma sınırı olarak bu rakamı kullanır.

Ancak ev sahibi ile kiracı arasında yapılacak olan karşılıklı anlaşma esastır. Yani ev sahibi açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması ile zam yapmaya değil en fazla bu kadar zam yapma yetkisine sahiptir. 

Kiracı ile anlaşan ev sahibi isterse hiç zam yapmadan kira sözleşmesini yenileyebileceği gibi isterse de yüzde 5 ya da 2 gibi kendisinin belirleyeceği bir rakamı uygulama hakkına sahiptir. 

OCAK 2020 RESMİ KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek en yüksek kira zam oranı sınırı oldu. 

TÜİK Ocak 2020 TEFE TÜFE resmi kira artış oranı 15,18 olarak belirlendi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 11:28
YORUM EKLE