Toplu İş Sözleşmesinde Hükümetin Teklifi Belli Oldu!

Hükümet Toplu İş Sözleşmesi İçin ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 4 teklif önerdi.

Toplu İş Sözleşmesinde Hükümetin Teklifi Belli Oldu!

Kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 yıllarına ait ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet 2019 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 zam teklif etti.

Hükümet ve sendikalar toplu iş sözleşmesi için 2. kez bir araya geldiler. Toplantıdan sonra açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay;"3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik. Kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok. Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ EN DÜŞÜK İŞÇİ ÜCRETİ BRÜT 3500 TL OLSUN

Hükümet ve Türk-İş'in ilk toplantısında, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sunmuştu. 

Türk-İş'in, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını içeren talebine karşılık Bakan Selçuk "İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:58
YORUM EKLE