Toplu İş Sözleşmesi İçin Hükümet Bugün Saat 15.00'de Tekliflere Cevap Verecek

Yüz binlerce kamu işçisinin beklediği toplu iş sözleşmesinde hükümet tekliflere bugün cevap verecek. Türk-İş, taşeron işçilerinde toplu iş sözleşmesinden yararlanması için teklif vermişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün saat 15.00'de zam teklifine yanıt verecek.

Toplu İş Sözleşmesi İçin Hükümet Bugün Saat 15.00'de Tekliflere Cevap Verecek

Kamu kurumlarında çalışan işçilerin merakla beklediği toplu iş sözleşmesi için kritik gün. Yaklaşık 200 bin kamu işçisi için pazarlık geçtiğimiz hafta başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sendikaların taleplerini değerlendirip adil bir sonuca varacaklarını dile getirmişti.

300 TL İYİLEŞTİRME

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan işçiler için ücret artışını ve sosyal haklarını içeren teklifi Bakan Selçuk'a sunmuştu. Türk-İş'in verdiği teklifte en düşük aylık brüt ücretin 3 bin 500 liraya çekilmesini ve bu ücretlere 300 lira iyileştirme yapılmasını istedi.

Ayrıca verilen teklifte birinci 6 ay için yüzde 15, sonraki 1.5 yıllık dönemde de 6 ayda bir enflasyon oranında artış ve yüzde 3 refah payı talep etti. Geçen yıl daimi işçi kadrosuna alınan işçilerin de bu toplu iş sözleşmesi kapsamına, KİT'ler, belediyelerdeki taşeron işçilerin de daimi kadroya alınması da diğer talepler arasında yer alıyor. Mevcut durumda daimi kadroya alınan taşeron işçiler için 2020'ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 ücret artışı uygulanacak. Cuma günü de Hak-İş heyetini kabul eden Bakan Selçuk, işveren ve işçilerle ortak noktada buluşulan her çözümün değerli olduğunu belirtti. Hak-İş'in Bakan Selçuk'a sunduğu teklifte de brüt 4 bin 250 lira altında ücret kalmaması talep edildi. Tüm çalışanlara seyyanen günlük 12, aylık 360 lira iyileştirme yapılmasını, bu iyileştirmeler ve taban ücret belirlendikten sonra birinci 6 ay ücretlere yüzde 15 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ayda ise ücretlere enflasyon artı 5 puanlık artış yapılması istendi.

BUGÜN BAKANLIK YANIT VERECEK 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün saat 15.00'te sendika temsilcileri ile bir araya gelip ve zam teklifine  karşılık deletin teklifini sunucak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:10
YORUM EKLE