Taşeron'dan Kadroya Geçen Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimlerle İlgili Kazandığı Davanın Tutunağı

696 KHK ile taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler için Sağlık İş Sendikasının açmış olduğu dava sonuçlandı.

Taşeron'dan Kadroya Geçen Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimlerle İlgili Kazandığı Davanın Tutunağı

Geçen yıl 696 sayılı KHK ile kadroya alınan işçilerinin yüzdelik dilimlerinin ödenmemesi üzerine dava açan Sağlık İş Sendikası, açılan davanın sonucunu açıkladı.

Sağlık İş İzmir Şube binasında düzenlenen basın açıklamasını Sağlık İş Genel Başkan Yardımcısı ve Şube Başkanı Adem Sarıçoban, yaşanan süreci anlatarak, “OHAL sürecinde 696 Sayılı KHK ile bir gece yarısı kamuda çalışan taşeron işçilerinin beklentilerini karşılamayan sözde kadro düzenlemesi yapılmıştır. Kadroya geçişi yapılan çalışanların TİS hakları başta olmak üzere birçok hakkı 31 Ekim 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır. 2 Nisan 2018 tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin kamu sözleşmelerine dahil olmaları için 20 Nisan 2018 tarihinde sendikamız genel merkezi tarafından kamu sözleşmesinin kadroya geçen tüm işçilere uygulanması hususunda Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına talep yazıları yazılmıştır. Ancak kanun değişikliği talebimiz olumsuz sonuçlanınca sendikamız hukuk bürosu tarafından yargıya taşınmıştır. 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin ihale şartnamelerine göre alması yüzde 10-20-30-40-60 vb. farklar, 1 Ocak 2019 itibari ile asgari ücretin yüzde 26 artmasından dolayı ödenmemiştir.”

"İŞÇİLER ADINA ÖNEMLİ BİR KAZANIM"

Yüzdelik farklarla ilgili sendikanın örgütlü bulunduğu Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinde çalışan üyeleri adına emsal davalar açıldığını söyleyen Sarıçoban, “Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda ambulans sürücüsü olarak çalışan ve 02 Nisan 2018 tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen üyemiz Hasan Öztürk adına sendikamızın açmış olduğu (%30) yüzdelik dilim emsal davası, 'Yüzdelik dilimlerin 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği yönünde üyemiz lehine sonuçlanarak kesinleşmiştir. Bu karar KHK ile kadroya geçen işçiler adına önemli bir kazanımdır” dedi.

Sarıçoban son olarak, “Öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı tüm işyerlerimize bu emsal kararımız ile üyelerimiz için ödeme talebinde bulunacaktır. 2 Nisan’da kadroya geçişi yapılmayan tüm çalışanların HYBS, şoförler, yemekhane, radyoloji teknikerleri, %70’e takılanlar, laboratuvar çalışanlarımız ve KİT’lere ayrımsız kadro hakkının verilmesi ve ayrımsız kamu toplu iş sözleşmesine dahil edilmesini talep ediyoruz. Bize inanan bir işçi dahi kalsa onun haklarını yasa ve hukuk çerçevesinde korumaya devam edeceğiz. Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz ve haklı mücadelemizden geri dönmeyeceğiz” diye konuştu. 

Evrensel

Dava tunanağı;

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 14:37
YORUM EKLE