Taşerondan Kadroya Geçen Sürekli İşçiler İçin Soru Önergesi TBMM'de

696 KHK ile kadroya geçen taşeronlar için İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS, TBMM'ye soru önergesi sundu. Taşeron'dan kadroya geçen sürekli işçiler için özlük hakları, statü, maaş ve sendika hakları ile ilgili düzenlemeler yapılıp yapılmayacağı önerge ile soruldu.

Taşerondan Kadroya Geçen Sürekli İşçiler İçin Soru Önergesi TBMM'de

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan 4/D kadrosuna geçen sürekli işçiler için TBMM'ye soru önergesi sunuldu.

İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs'ün sunduğu önergede bir çok soru soruldu. 

Milletvekili ÖRS, soru önergesinde;"24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 Sayılı KHK ile 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmakta olan taşeron işçilere kadro verilmesi son derece doğru, önemli ve desteklediğimiz bir gelişmedir. Buna karşılık kadroya alınan işçilerin haklı taleplerine karşılık devletin “kadroyu verdik, daha ne istiyorsunuz?“ şeklindeki bir yaklaşımla duyarsız kalması doğru değildir.

 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen 4/D kadrolu çalışanlarımızın özlük hakları, statüleri, maaşları ve maaş artışlarındaki düzensizlik, sendikal hakları, aile birliğinin korunması adına görevlendirme ve tayin haklarının, toplu iş sözleşmesine dâhil edilmeleri hususunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı

Soru Önergesinde; 

Kadroya alınan çalışanların maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik Bakanlığınızca yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa uygulama takvimi ne olacaktır? Çalışmanız yoksa yapılması için bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Kadroya alınan çalışanların aile birliğinin korunması adına naklen tayin ve görevlendirme işlemlerinin objektif kriterlere dayalı bir düzenleme çalışmanız var mıdır? Varsa bu düzenleme ne zaman hayata geçirilecektir? Düzenleme çalışmanız yoksa yapmayı düşünüyor musunuz?

Kadroya alınan çalışanların sendika ve toplu sözleşme haklarını düzenleyen bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne zaman uygulanacaktır? Yoksa ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

Kadroya alınan çalışanların istifa, ölüm, emeklilik ve başka nedenlerle kadrolarının boşalması halinde kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için eksilen personelin yerine hangi usul ve esaslara göre atama veya görevlendirme yapılacaktır? Bu konuda bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Sadece taşeron firmada çalışmakta iken kadroya alınan personeli kapsayan ve konuyla ilgili bütün sorunlara köklü bir çözüm getirecek kapsamlı bir kanun çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Twitter hesabından soru önergesini paylaşan Hüseyin Örs, "4/D Kadrosuna geçen taşeron işçilere, "kadroyu verdik,daha ne istiyorsunuz?“ yaklaşımı yanlıştır.4/D kadrolu işçilerimizin özlük hakları, statüleri, maaş artışlarındaki düzensizlik, ve sendikal hakları hususunda gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 08:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.reşit şeker
m.reşit şeker - 4 ay Önce

696 sayılı KHK ile Van il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Çalışan Üyelerimize Duyurulur. Çalışma süreniz 9 ay 29 gün olduğundan dolayı, 14 Haziran 2019 tarihinde çıkış yapılacak olup, 15 Ağustos 2019 tarihinde ise işe tekrardan girişleriniz yapılacaktır.sözde bize kadro vermişler