Taşerondan kadroya geçen işçinin davada kazandığı yüzdelik dilim maaşına yansıtıldı!

KHK ile taşerondan kadroya geçen sürekli işçi Hasan Öztürk'ün kazandığı yüzdelik dilim maaşına yansıtıldı.

Taşerondan kadroya geçen işçinin davada kazandığı yüzdelik dilim maaşına yansıtıldı!

Bilindiği üzere taşeron şirketlerde çalışırken 696 KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçenlerin yüzdelik dilimleri verilmemişti. Buna istinaden mahkemeye başvuran Hasan Öztürk, yüzdelik dilimlerin ödenmesi kararın almıştı.

Ne olmuştu:

Sağlık İş İzmir Şube binasında düzenlenen basın açıklamasını Sağlık İş Genel Başkan Yardımcısı ve Şube Başkanı Adem Sarıçoban, yaşanan süreci anlatarak, “OHAL sürecinde 696 Sayılı KHK ile bir gece yarısı kamuda çalışan taşeron işçilerinin beklentilerini karşılamayan sözde kadro düzenlemesi yapılmıştır. Kadroya geçişi yapılan çalışanların TİS hakları başta olmak üzere birçok hakkı 31 Ekim 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır."

"Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına talep yazıları yazılmıştır."

"2 Nisan 2018 tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin kamu sözleşmelerine dahil olmaları için 20 Nisan 2018 tarihinde sendikamız genel merkezi tarafından kamu sözleşmesinin kadroya geçen tüm işçilere uygulanması hususunda Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına talep yazıları yazılmıştır. Ancak kanun değişikliği talebimiz olumsuz sonuçlanınca sendikamız hukuk bürosu tarafından yargıya taşınmıştır. 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin ihale şartnamelerine göre alması yüzde 10-20-30-40-60 vb. farklar, 1 Ocak 2019 itibari ile asgari ücretin yüzde 26 artmasından dolayı ödenmemiştir.”

Bu davayı kazanan Hasan Öztürk'ün ilk bodrosu yayınlandı işte o bodro;

Haber Kuşağı

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 23:30
YORUM EKLE