Taşerondan kadroya geçen işçilerin ek ücret ayrımcılığına tepki!

Taşerondan 696 KHK ile kadroya geçen 4/D sürekli işçilerin ücret ayrımcılığına tepki geldi. Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, "Risk aynı ödeme yok" ifadesini kullandı.

Taşerondan kadroya geçen işçilerin ek ücret ayrımcılığına tepki!

Sağlık Bakanlığı'nın personellere ek ödeme verileceğini açıklamasının ardından Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Özdemiroğlu, ayrımcılık yapılmasına ilişkin: "Risk aynı ödeme yok" ifadelerini kullandı.

TAŞERONDAN SÜREKLİ İŞÇİ KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE EK ÖDEME YOK

Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele eden sağlık personellerine 3 ay ek ödeme yapacak. Ek ödemeden taşerondan kadroya geçen işçilerin yararlanamayacağı ve kapsam dışı bırakılması işçi kesiminde tepkilere yol açtı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; Tez-Koopİş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, kapsam dışında bırakılan işçilerin taleplerini paylaştı. Sendikaya iletilen mesajlardan bazıları şöyle:

- Hastayla birebir daha fazla muhatap olan bizleriz çünkü hastanın laboratuvar istemlerinden, radyoloji istemlerine, ameliyathane önlüklerine kadar yardımcı personeller yardım etmektedir. Hastayla sürekli doktordan daha fazla temas halinde. Hastanın muayenesi 5 dakika sürerken sekreter ve yardımcı personeller hastayla daha fazla vakit geçirmektedir ve daha fazla risk altında.

- Hasta kabul personeli olarak çalışıyoruz. Hastanede hastayı ilk karşılayan personel biziz. Dolayısıyla hastanın taşımış olduğu bütün enfeksiyonları kapacak bir birimde çalışıyoruz.

- Kimi mesai arkadaşımız ailesinin sağlığından endişelenerek evlerine dahi gitmemekte. Temizlikçi, bilgi işlemci, güvenlik görevlisi sağlık çalışanlarından ayrı tutulmamalı.

BİR ARADA ÇALIŞIYORUZ

- Memur, doktor, hemşire, temizlik görevlileri ile birlikte bir bütün olarak bir arada çalışıyoruz. Koruyucu ekipmanlar sınırlı olduğu için 4 D işçilerine de sınırlı veriliyor. (Günde 1 maske ve eldiven)

- Hastane çalışanları ayırt etmeksizin doktoru, hemşiresi, temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi ve veri hazırlama elemanlarıyla bir bütün olarak tanınmalıdır. Kadroya geçirilen işçiler de sağlık çalışanlarıdır. Hasta bakıcı, veri giriş personeli, tıbbi sekreter, hizmetli, laborant, santral, biomedikal vb. çalışanları bütünüyle sağlık çalışanı ve ayrım yapılamaz.

- Sağlık çalışanları için düzenleme yapılırken doktoru, hemşiresi, hastabakıcısı, veri giriş kayıt elemanı, laboratuvar çalışanı, aciller, ameliyathane, yoğun bakım, hasta servisleri, poliklinik çalışanları, eczane çalışanı ve diğer bütün çalışanlar bir bütün olarak değerlendirilmeli

ONLAR DA FEDAKÂR

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, sağlık personeline verilmekte olan ek ödemenin 3 ay süreyle tavandan yatırılacağına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Üniversite ve şehir hastanelerinde memur, güvenlik görevlisi, şoför, veri kayıt memuru vb. işlerde çalışan personel sağlık personeli sayılmadığı için bu ödemelerden yararlanamamaktadır. Şimdiye kadar uygulanmakta olan bu sistemin yanlışlığını tartışacak değilim ama özellikle hastanelerde hastayı karşılayarak onun kayıt işlemini sağlayan ve burada birçok kötü muameleye maruz kalan veri kayıt görevlilerinin, bıçaklanan güvenlik görevlilerinin dünyada yaygınlaşan korana hastalığı sürecinde evlerinden, eş ve çocuklarından ayrı kalarak fedakârca mücadele eden diğer sağlık personelinden hiçbir farkları yoktur.

Bu 3 aylık süreçte sağlık tesislerinde çalışan tüm personele kadroları veya görevleri nedeniyle ayrım yapılmaksızın bu ödemenin yapılması gerektiğine inanmaktayım. Bu savaşı hastanelerimizde fedakârca çalışan her türlü kadro ve unvandaki arkadaşlarımızın azim ve kararlılığı ile kazanacağız.” Özdemiroğlu ayrıca Avustralya’da market işçilerinin bağlı olduğu sendikanın çalışanlara saat başı 5 dolar ekstra ücret verilmesini talep ettiğini belirterek, “Aynı talep benzinlik ve eczane çalışanları için de yapılmış. Biz de Türkiye’deki market işçileri için devletten saat başı 5 lira talep ediyoruz” dedi.

YAKIN TEMAS VAR

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da “Koronavirüs şüphelileri ve hastaları ile yakın temas kuran hemşire, veri giriş elemanları, temizlik işçileri ve hasta bakıcılar gibi bu zorlu sürecin görünmeyen kahramanları olan hastane çalışanlarımız ek ödeme ücreti konusunda neden görmezden geliniyor, ayrımcılık yapılıyor? Aynı mesai saatlerinde ve aynı risklerle çalışan bu personele ayrımcılık yapılmamalı, ek ödemeden yararlandırılmalı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hikmet durmuş
Hikmet durmuş - 2 hafta Önce

Biz 112 olarak işçi kadrosuna alındık ama bize ek ödeme veya risk parası ve döner sermaye ödemeleri alamıyoruz bu konuyla ilgilenirseniz çok sevinirim

Kenan gokhasan
Kenan gokhasan - 2 hafta Önce

Malesef bu ayrımcılık bütün sağlık personeli arkadaşları mi derinden etkilemiştir bizleri otekilestirme leri çok canımızı yakmıştır burda bütün riskleri biz sağlık ci arkadaşlarımız öncelikle bizler goyuslemek teyiz burdan sağlık bakanımıza sesleniyorum #Fahrettin koca#

Fatih
Fatih - 2 hafta Önce

Ya kardeşim siz nasıl bir zihniyete sahipsiniz
Yani bu iş hastane işi sağlıkçı işi hep canım gülüm mü olacak işler hep rahat mı olacak birgün olur 10 birgün olur 1000 hasta bu sağlıkçının işi tabiki yapacak yanı bu ek ödemenin sebebi gereği ne yani ha şunu yap normalde alınan sağlık ve güvenlik tedbirlerini sıklaştır ve kaliteyi artır anlarım fazla para harca daha iyi ekipman al anlarım amaaaa bu gereksiz ek ödeme ne yani devlete bütçeye yük var sayalım ki teşekkür için her zaman ki işin kat ve kat fazlasını ve risklisini yaptılar o zaman ayrım yapılmasın personel ayırt edilmesin be şunuda söyleyeyim büyük harflerle BENDE SİVAS NUMUNE HASTANEDE TEKNİK PERSONELİM ve EVET 4D İŞÇİYİM İNANIN TEKNİK PERSONELDEN ÖZELLİKLE ELEKTRİK VE SU İŞLERİNDEN DE ARKADAŞLAR FAZLASIYLA VİRÜSLÜ HASTA ODASINA GİRİP ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR MESELA BUGÜN ELEKTRİKCİ HEMŞİRE İÇERDEKİ HASTA İLE TELEFONLA İRTİBAT KURUYORMUŞ TELEFON ARZALANMIŞ HEMŞİRE ODAYA GİRMEMİŞ ELEKTRİKCİ GİRMEK ZORUNDA KALMIŞ ARZA GİDERİLMİŞ BU TEKNİSYEN BU 4D Lİ PEKİ BU RİSKTE DEĞİLMİ BU EK ÖDEME HAK ETMİYORMU
LÜTFEN YETKİLİLER KARAR VERİRKEN HAK VERİRKEN BİRİLERİNİ GÖZ ARDI ETMESİN HAK YEMESİN
YETKİLİLERDEN ADALETLİ OLMALARINI RİCA EDİYORUM
SAYGILARIMLA

Musa kuyubaşı
Musa kuyubaşı - 2 hafta Önce

Heriçitemizlikçiler yapar ama herşeydende maruz kalırız Allah hakkımızı yiyenlerden elbet bir gün hesap soracak

Musa kuyubaşı
Musa kuyubaşı - 2 hafta Önce

Heriçitemizlikçiler yapar ama herşeydende maruz kalırız Allah hakkımızı yiyenlerden elbet bir gün hesap soracak

Kenan gokhasan
Kenan gokhasan - 2 hafta Önce

Malesef bu ayrımcılık bütün sağlık personeli arkadaşları mi derinden etkilemiştir bizleri otekilestirme leri çok canımızı yakmıştır burda bütün riskleri biz sağlık ci arkadaşlarımız öncelikle bizler goyuslemek teyiz burdan sağlık bakanımıza sesleniyorum #Fahrettin koca#

Kadir Kaya
Kadir Kaya - 2 hafta Önce

Bizi ne zaman insan yerine koyacaksınız acaba tüm pis işleri temizlikçi güvenlik sekreter yapıyor ama lafa gelince asıl işi yapan sadece doktor ve hemşireler. Tabiki onlarda yapıyor ayrı konu ama onlar kadar tüm personeller yapıyor. Azcık elinizi vicdanınıza koyun artık

cemil şimşek
cemil şimşek - 2 hafta Önce

evet bütün yetkililere sesleniyorum ben tokat devlet hastanesi nde çalışıyorum 20 ylldlr ben temizlik yapmasam doktor ve hemşire tetavi yapsa neyarar bilmem anlada bildimi yani bizde haklmlzl istiyoruz eğer biraz Allah korkusu varsa başka birşey demiyorum