Taşerondan kadroya geçen işçiler yüzdelik dilim istiyor!

696 KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler asgari ücret üzerinden eski yüzdelik dilimlerini istiyorlar.

Taşerondan kadroya geçen işçiler yüzdelik dilim istiyor!

Taşeronda iken 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya alınan sürekli işçiler, Taşeronda aldıkları asgari ücretin yüzdelik dilimlerini tekrardan maaşlarına yansıtılmasını istiyorlar.

Sürekli işçilere 2020 yılının Ocak ayında yüzde 4 oranında zam yapılacak. Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararı ile kazanılan yüzdelik dilim kararı sonrasında işçilerin umutları yeşerdi. 

Aldıkları maaşla geçinemediklerini dile getiren işçiler yüzdelik dilimlerin maaşlarına yansıltılması gerektiğini söylüyorlar.

YÜZDELİK DİLİM İLE EK ZAM UMUDU

Sürekli işçilerin maaş zamlarına yönelik mahkemeden bazı kararlar çıktı. Çeşitli şehirlerde farklı kurumlarda çalışan taşeron işçilere yönelik alınan bu kararlarda işçilerin maaşları artırıldı. Dava açan taşeron işçiler, kadroya alınmadan önceki maaşlarının asgari ücrete oranının kadroya alındıktan sonraki dönemlerde uygulanmasını talep ettiler. Taşeron işçilerin bu talepleri ise mahkeme heyetleri tarafından kabul edildi. Bu kapsamada işçilerin maaşları kadroya alındıkları dönemden sonraki asgari ücret oranına göre yeniden belirlenmiş oldu. Fakat henüs maaşlarına etki eden bir zam söz konusu değil.

İŞÇİLER ENFLASYON FARKI İSTİYOR

Düşük maaş zammı alan ve geçinemeyen, gelen enflasyon farkı karşısında maaşları eriyen işçiler maaşlarına enflasyon farkının getirilmesini istiyor.

ENFLASYON ZAMMI DETAYLARI

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK'de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü.

Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi. İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

4/D KADROSUNUN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

657 sayılı devlet memurları kanunun 4/D sayılı maddesine göre, devlet personeli olan işçiye asgari ücretten aşağı miktar ödenememektedir. İlgili kanun ise şu şekildedir;

Mali Hükümler Kapsam Madde 146: Bu Kanun gereğince ödenecek aylık, taban aylığı, kıdem aylığı zam ve tazminatlar ile diğer ödemeler toplamının brüt tutarı, bulunulan yerde İş Kanunu gereğince işçiler için tespit olunan asgari ücretin aylık tutarından az olamaz.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 11:52
YORUM EKLE